Právě je 18 říj 2024 10:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti 1:1
PříspěvekNapsal: 28 úno 2024 17:03 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 659
Bydliště: střední EU
Jak změnit velikost - měřítko plánku v PDF pro finální tisk o velikosti 1:1, tak abych v Copycentru získal už spolehlivě tu správnou velikost plánků v měřítku 1:1?
Ona cena těch plachet velikosti A0 či A1 není zanedbatelná...

Před nějakým časem jsem změnil PC se spoustou užitečného SW a teď prostě nevím jak rychle na to a čím.

Principy jsou mně jasný.
1. import PDF do nějakého CAD programu. OK toto nejefektivnější řešení prozatím vylučme.
2. změřit kolik měří nějaká kóta přímo v prohlížecím programu PDF formátů (mám free PDF-Xchange creator) a určit poměr zvětšení či zmenšení. Pak tento soubor vytisknout na virtuální PDF tiskárně v daném % poměru do nového PDF.
3. existují jiné mně neznáme postupy?

ad2.
Teorie je hezká, ale neustále narážím na maximální tisknutelnou velikost pouze do formátu A3.
Neznáte nějaký free prográmek - virtualní PDF tiskárnu, co by zvládal tisk souborů PDF na velikost až na A0 a současně uměl ten původní plánek rozparcelovat na více menších stránek, třeba pro tisk o velikosti A4/A3, ale nakonec sestavitelný na celkovou velikost v měřítku 1:1?

Pomůže nejenom dobrá konkrétní rada jak a čím to řešíte, ale také i pouze nasměrování kde bych nabral k tomu moudra.



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 28 úno 2024 21:55 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1795
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Tak v tomhle si myslím že už mám vše dobře pořešené a v podstatě tisknu co chci a jak chci a to velmi jednoduše, teda první způsob je zcela jednoduchý, druhý trochu složitější, popíšu...




1) copy centrum: chodím tisknout do copycentra do Náchoda nad poštu k ,,Erice,,

Už tam teda chodím (chodil jsem, řeším už vše sám doma) jen pro vytisknutý plán. Poslal jsem emailem PDF s plánem a do emailu napsal v % jak chci plánek zvětšit, nebo zmenšit k velikosti plánu 1:1

Tedy například když jsem chtěl zmenšit např o pětinu, napsal jsem si o velikost 80% nebo zvětšit o pětinu vůči originálu, napsal jsem si o velikost 120%
Samozřejmě se to dá řešit na jednotky procent...




2) tisknu si sám doma: mám barevnou inkoustovou tiskárnu, nějaký starší Canon (myslím že to ale budou umět i jiné, Canony určitě) tisk sice na této tiskárně nevychází nejlevněji, ale můžu si tisknout kdykoliv mě napadne, mám vyzkoušené atd.

Otevřu PDF, dám tisknout a otevře se náhledová stránka tiskárny před samotným tiskem, kde se dají před spuštěním tisknu upravovat všelijaké detaily a tam je mimo jiné i odkaz na tisk ,,plakát,, a pod ním je údaj v % jak se vytiskne, základ je 100%

Do políčka s % si pak zadám takovou hodnotu jakou chci velikost, předem spočítáno. Takže například 128% znovu klik na ,,plakát,, a v náhledu se mi ukáže na kolik listů A4 se to vytiskne... No a tady přichází nevýhoda takového tisku a sice, ať se plán vytiskne na jakýkoliv počet listů papíru A4, musím si je pak slepit! No a to je při počtu nad 20 kusů už docela vopruz :lol:

Ale takto jsem si vytisknul plány na mnou zde zmíněné Ventolinu, AngryBirga, depronového Concorda, mini piloňáka a mnoho dalších, které zatím jen tak leží doma 8-)



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 29 úno 2024 07:50 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 136
Tak takhle by se hodilo umět.
Zde na kopírce tisknou jenom to co dodám, úpravy neudělají žádné.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 29 úno 2024 22:21 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 659
Bydliště: střední EU
Problém vyřešen pro variantu 2.

Našel jsem volně ke stažení free virtuální PDF tiskárnu s možnosti tisku až do velikost A0 s názvem BullZip PDF printer.
Ke stažení zde https://www.bullzip.com/products/pdf/download.php

Tiskárna se po nainstalovaní objeví ve všech programech co umí tisknout (takže i v mém free PDF-Xchange creator-u) jako další volitelná tiskárna.
Nastavujete to pak stejně jako tisk na jakoukoliv jinou klasickou reálnou tiskárnu.

Postup jak udělat změnu měřítka plánku v PDF.
1. otevřete originál plánku v nějakém prohlížecí, který má funkci pro měření rozměru
2.A/ měřící funkci přímo v počítači na otevřeném PDF si změříte nějaký známý rozměr a zjistíte kolik daná kóta měří v tom PDF
2.B/ prohlížeč PDF nemá měřící funkci, pak místo měření v počítači musíte plánek vytisknout na papír tak jak je a změřit rozměr na papíře
3. zjistíte - vypočtete poměr ze změřeného rozměru (dejme tomu 155 mm) a požadovaného rozměru (310 mm) bude 1:2
4. teď otevřete PDF s originál původním plánkem, zvolíte tisk, vyberete tiskárnu "BullZip PDF printer" a v nastaveních tisku vyberete vlastní zvětšení a zadáte 200% případně další nastavení jako u klasické tiskárny
5. dáte tisknout a zvolíte jméno a místo uložení nového PDF souboru upraveného v požadovaném měřítku
6. následně otevřete tento nový PDF soubor a dle bodů 2.A/ nebo 2.B/ ověříte zda změna měřítka proběhla v pořádku

Našel jsem i další možné a modelářům prospěšné úpravy PDF plánků.
1. jak velký formát PDF rozdělit na formát A4/A3, vytisknout na tiskárně A4 nebo A3 a následně slepit
https://www.youtube.com/watch?v=uVuhCu_wsUE
2. jak původně velký formát rozdělený v PDF pro tisk na A4/A5 opět spojit do jediného velkého PDF
https://www.youtube.com/watch?v=4-Gg1pPqYOU
3. jak si nechat překladači přímo v souboru PDF přeložit texty z jazyka, kterému nerozumíte třeba do češtiny
O těch až někdy příště.

Pokud máte odzkoušené jiné postupy, sem s nimi!



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 01 bře 2024 16:09 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 136
Děkuji, funguje to.
Konečně bych mohl i něco postavit. :D
Ještě si správně vybrat to začátečnické ero do 250 g.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 19 bře 2024 14:11 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 659
Bydliště: střední EU
Tady je hezky návod pro variantu 1. z prvního mého postu.
V návodu je popis jak správně digitalizovat tištěný papírový plánek pomocí fotoaparátu, jak ho následně v PC upravit v programu GIMP, potom fotku importovat do CAD programu a v něm upravit měřítko a vytisknout do PDF formátu.
Video je posledním 3. dílem zajímavé série o modelářských plánech.




_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Změna velikosti-měřítka PDF plánků pro tisk o velikosti
PříspěvekNapsal: 04 dub 2024 12:00 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 136
Takhle to dopadne v profi copy centru, když se jim řekne vytiskněte to tak jak to je v souborech. :roll:
V těch stažených PDF pláncích jsem si rozměry proměřil před tiskem a vše je tam OK v měřítku 1:1.
Ani mne nenapadlo to proměřovat vytištěné, rovnou jsem ten plánek v němčině od Aviatoru tištěný na A4 ořezal a slepil.
Rozroluji vedle tu originál plachtu od Jivara (vpravo) a již od pohledu vidím ten rozdíl.
Příště tam půjdu s pravítkem. :twisted:

Příloha:
Jupiter-Duck.jpg
Jupiter-Duck.jpg [ 142.28 KiB | Zobrazeno 661 krát ]


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist