Právě je 03 črc 2024 11:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 08:42 
Znalý uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 95
Hodím sem téma k výměně názorů, je to vytržené z jedné diskuse, které sem se zúčastnil a účastnili se jí i ženy.
Celý problém bych definoval do následující věty.

Kam s ním, modelářem v malém (panelákovém) bytě!

Diskuse dopadla nakonec téměř neutrálně a to pouze díky dětem. Ve vztahu k ním byla většina ochotná uznat, že alespoň malej špinavej dílenský pracovní koutek v bytě by snesla. Všichni uznali, že beztak mají kdesi alespoň malou bednu s nářadím, tak proč né i pracovní desku.

Co nebylo vyřešeno, jak by taková malá modelářská dílna v bytě měla vypadat a čím by do počátku měla být vybavená.
Téměř nic jsem k tomu nenašel, tak sem dávejte inspiraci, náměty, příklady a ukázky jak to kdo máte vyřešeno.

Jeden nápad u té disputace už vznikl. Když se všichni shodli, že potřeba bude stůl nebo pracovní deska. Jo ale kam s ním, když není místo! Kdosi vystřelil, tak tu sklopnou desku pověste na dveře, před nimi je místa dost. Všichni se zasmáli, ale nakonec uznali, že to není myšlenka tak úplně mimo a motivuje to z princípu po ukončení práce ihned vše poklidit, shodli se ženské.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 12:24 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1740
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Já naštěstí nemusím modelařit v malém panelákovém bytě. Mám k dispozici prostornou garáž pro 2 auta, které stejně parkují venku a cca z 1/3 je plná modelů a věci s nimi souvisejícími. V další části jsou uložená kola, motorky, koloběžky a ostatní věci kolem toho. V garáži je také ponk, kde si můj nejstarší syn dělá práce hlavně kolem motorek

Garáž je na modelářskou činnost perfektní, ale v zimě si tam musím předem zatopit (jen pustit teplou vodu do radiátoru, ale člověk s tím musí předem počítat) takže to není úplně na práci kdykoliv, ale musím plánovat a to není ideální.

Proto nejen přes zimu modelařím hodně doma v kuchyni na jídelním stole a Defy jsem dokonce úplně celou postavil doma, převážně na skříni pod televizí!
viewtopic.php?f=31&t=925&hilit=Defy

A takové modelaření už má velmi blízko k panelákovému bytu. Když chci něco dělat, musím si vše má jídelním stole rozdělat, připravit, udělat a pak zase sklidit. Obvykle večer když už není rodinný provoz v kuchyni a na ráno zase vše sklidit aby bylo kde snídat. Uklízím to vše do rohu, na zmiňovanou skříňku pod televizi, případně dělám něco i tam. Je to svým způsobem bojové, ale dá se to, rodina je zvyklá a manželce to už přijde i docela normální :lol:

Nakonec, postavil jsem tak spoustu mých letadel, jen je teda štěstí, že stavím spíš menší modely, které jsou nenáročné na prostor pro stavění, skladování, přepravu... A létá se s nimi také moc pěkně!

Doma se da dokonce i barvit Vlies, lakovat vodou ředitelnými laky a dokonce potahovat model skelnou tkaninou, také za použití vodou ředitelného Eze-kote. Jen to pájení při zapojování elektroniky smrdí, ale dá se to vydržet :twisted:



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 16:33 
Znalý uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 95
Jsem na tom tak nějak obdobně, garáž je v částečně zahloubeném sklepě kde je sice v zimě kolem 15°C ale zase to zhoršuje zvýšená vlhkost bez možnosti jednoduše přitopit. Takže také nezbývá než hezký doma a v teple.

Zatím nemodelařím nijak ve velkém a postačí k tomu psací stolek a s nedostatkem místa či tolerancí okolí rovněž nemusím bojovat. :)

Psal jsem to spíše aby zde vznikla podnětná diskuse s ověřenými nápady, nebo vzory a cíli, kam by se to dalo rozvíjet pro nás začínající. ;)

Nakonec jsem nějakou inspiraci kolem kutěni v bytech a drobných dílenských koutků v pokojích přece jenom na českém internetu našel.

Zde je dokonce mohutně strojemi vybavená plnohodnotná kovoobráběcí dílna.
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=25119

Modelářská dílnička plastikového modeláře v panelákovém bytě.
https://www.tnmc.cz/dilna/dilna_jt.php

Abych dotáhl i tu myšlenku z hora.
Když jsem výše zmínil ten sklopný stolek na dveře, myslelo se tam něco takového.
Obrázek


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 16:43 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1077
Bydliště: Nové Město nad Metují
Tak tohle je pro mě velice aktuální téma, protože jsem se přestěhoval z velkého dvougeneračního patrového rodinného domu do malé garsonky 32m2 a prakticky veškeré nářadí a většinu vybavení jsem musel zatím nechat tam, protože ta garsonka prostě není nafukovcí. Ono už jen kam uložit samotná letadla, když jich má člověk asi 8 a to nepočítám ta nedokončená :( Zatím jsem to vyřešil tak, že většinu velkých modelů s rozpětím 1,4m a víc jsem se musel zbavit a přešel jsem na SUB250 malé modely, které jsou i v té garsonce super skladné. Pár krabic s vybavením a nářadím jsem si z baráku sice přitáhl, ale prostě to tady v pokoji překáží, neustále to přesouvám po místnosti jako kočka koťata, podle toho, k čemu zrovna potřebuju přístup...



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 11:52 
Znalý uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 95
Pracovní stůl do opravdu malého bytu nemusí vždy odpovídat klasické představě o festovním ponku.
Takhle vypadá mikro pracovní ponk a to včetně svěráku. Dizajn i provedení nic moc, ale jako nápad dobrý a jeví se, že bude funkčni nejednom na úplne titěrnosti.



Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 19:45 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Dílnu je potřeba vybavit také kvalitním nářadím.
Nějaká doporučení pro začínající modeláře ohledně nářadí lze nalézt i zde. Je tam seznam nářadí a nástrojů s kterým si do počátku začátečníci vystačí.
viewtopic.php?f=94&t=1215

No a pokud má nářadí dlouho a dobře sloužit, musí být o něj dobře pečováno, včetně přehledného uložení a nejlépe tak, aby bylo vždy k ruce a nikde se neválelo. ;)
Tohle video jednak obsahuje na začátku ukázku jak se to nemá dělat, pak přehled nářadí už pro pokročilejšího modeláře a nakonec představí stolní stojan na nářadí pro jeho uložení včetně postupu z jeho výroby.




_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist