Právě je 03 črc 2024 10:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 12:43 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
Zdravím, ač jsem zastáncem konstrukčních staveb, dostávám jsem se do fáze, kdy budu potřebovat přilepit tuhý potah na část trupu, která je zhotovena s polystyrenu. Polystyren jsem použil nějaké zbytky z krabice od ledničky, vybroušené na potřebný tvar, a potřebuju udělat vpodstatě tuhý balsový potah. Jde cca o plochu jen 10x30 cm. Ne snad, že bych si to nedokázal vyhledat, ale jde mi o to jak to dělají jiní. Dík.



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 13:07 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Na lepení balsy a polystyrenu bych použil purex nebo soudal (66A - jako standard nebo 45P - to je myslím jako purex rapid). S purexem lepím vše, co se týče polystyrenu, EPP a nebo dřeva. Zkoušel jsem lepit i odstávající desku pingpongového stolu a drží to perfektně. :)
Radši ale lepím s rapidem, ale pokud na slepení nespěcháš a máš možnost to zafixovat a aspoň den někam odložit, tak i ten standard je dobrý.

Případně by mohl fungovat i Herkules, kterým lze lepit papírový potah polystyrénového křídla. Tam se papír maže z vrchu na křídle, ale u té balsy by to mohlo být podobné jen s tím rozdílem, že by se namazala zespod a pak přiložila na polystyrén a zafixovala. Ale s tím zkušenost nemám.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 13:53 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
S Herkulesem zkušenost mám, ale u klasické konstrukce (balsa, překližka...prostě dřevo), nikdy jsem s ním nelepil polystyren a dřevo. Lepím i Epoxy 1200 a 1500 případně nějké verze 10min-epoxy. Předpokládám, že by to šlo i tou 1200, případně 1500. S tim zafixováním počítám a je mi jedno zda to bude trvat hodinu, nebo den. On tan soudal, dle kamaráda truhláře je hodně podobný herkulesu. No zatim mám dost času, tak se třeba ještě někdo ozve se svou zkušeností. Jinak, udělám si pro sebe test s tim herkulesem a pak to roztrhnu a uvidim.



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 18:45 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
No já jsem lepil balzu na obyčejný polystyren a naprosto v pohodě. Máš-li to na trup, tak nic na bázi purexu bych nedoporučoval, spatně to budeš fixovat, musel by jsi mít šablony, to platí i o křídlech, kde se bez šablon neobejdeš. Takže buď bych zkusil nějakou disperzi (herkules, Pattex wood atd.) nebo normalni epoxid (pryskyřice). ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 18:52 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
zdekar píše:
Na lepení balsy a polystyrenu bych použil purex nebo soudal (66A - jako standard nebo 45P - to je myslím jako purex rapid). S purexem lepím vše, co se týče polystyrenu, EPP a nebo dřeva. Zkoušel jsem lepit i odstávající desku pingpongového stolu a drží to perfektně. :)
Radši ale lepím s rapidem, ale pokud na slepení nespěcháš a máš možnost to zafixovat a aspoň den někam odložit, tak i ten standard je dobrý.

Případně by mohl fungovat i Herkules, kterým lze lepit papírový potah polystyrénového křídla. Tam se papír maže z vrchu na křídle, ale u té balsy by to mohlo být podobné jen s tím rozdílem, že by se namazala zespod a pak přiložila na polystyrén a zafixovala. Ale s tím zkušenost nemám.

Jsou tyto tvé rady podloženy zkušeností nebo si to jenom myslíš? ;) Je to čistě ze zvědavosti.



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 20:45 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
První rada je jasná. Purex lepí dřevo/balsu pevně a i polystyren, takže bych tak lepil i balsu k polystyrenu. Prostě namazat tu balsu trochu purexem, případně trochu navlhčit a přiložit na ten trup a nechat vypěnit a zatvrdnout.

Druhá rada: Papír, polystyren a herkules... to jsem někde viděl. Že by u tebe? ;-) A psal jsem že zkušenost osobní s tím nemám.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 02 srp 2011 21:07 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
No jasný to je, ale je potřeba si uvědomit, že purex pění, takže ti balzu zdvihne z povrchu a malér je na světě. Vždy je potřeba to zatížit, u takto složitých povrchů je to horší. Jak jsem psal, když vyřízneš křídla z polyše, tak ti většinou zbudou negativní formy, které nezahodíš ale po přiložení plachty balzy nebo dýhy uzavřeš celý sendvič do těchto "šablon" a zatížíš. Máš tedy zaručeno, že se balza nebo dýha neodchlípne. Nemysli si, purex je svině a proto je to potřeba zatížit pořádně.
Co se týče toho papíru, na celkem podstatnou věc jsi zapomněl. Nejdříve je potřeba potřít polyš pak na to položit papír a potřít lepidlem, důležité je v masírovat lepidlo do papíru a prsty co nejvíce vyhladit povrch. Herkules je samozřejmě potřeba naředit vodou, nebo smíchat s malým množstvím Tapesy (lepidlo na tapety). Když se to povede, povrch je relativně hladký a pěvný na ohyb, takže už není potřeba další výztuhy, což neplatí všobecně, ale záleží na konkrétním případě.



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 03 srp 2011 09:01 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Tak je samozřejmě potřeba volit různá lepidla podle situace. Jelikož nevím co přesně (jaký detail v jakém tvaru) se bude lepit, tak můžu napsat jen to, jak bych to asi dělal já.

Nejlepší je vzít si pár vzorků balsy a polystyrenu a tyto kousky každý slepit jiným lepidlem (případně i se zátěží a bez). Byla by na to zajímavá diplomová práce. :D No a pak bude jasné, jaké lepidlo zvolit pro tuto konkrétní situaci ;-)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 03 srp 2011 13:42 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
Tak to vypadá na ten Herkules, celkem mi práce s ním vyhovuje. MOŽNÁ i ten Epoxy, ale to podle situace, třeba se rozhodnu to spíš lehce olaminovat. Ddůležitá info pro mě je, že můžu na ten polystyren použítr asi oboje. Dík



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím přilepit balsu na polystyren?
PříspěvekNapsal: 03 srp 2011 15:20 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
Letu zdar! :mrgreen:
na lepení balsy na polystyrén se osvědčila výrazně polyuretanová lepidla právě pro svoji vzlínavost. Spoj je neskutečně pevný a dojde spíš k destrukci materiálu za spojem než ve spoji. Je samozřejmě nutné použít a hlavně vyzkoušet jaké množství lepidla je použito a fixace je doufám samozřejmostí u všech pokusů lepení. Na trhu jsou dnes lepidla s různou velikostí expanze, takže je zaplatˇbůh z čeho vybírat a pole pro experimentátory se díky tomu rozšířilo na širé lány. Další a to nezanedbatelnou výhodou je hmotnost při zachování pevnosti a zde mají tato lepidla nad klasikou (epoxy, herkules apod) dost výrazně navrch :ugeek:.



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist