Tak se chci jen pochlubit jak využívám 3d tisk , když už hůř vidím.
Dříve jsem pracoval mimo jiné v Adastě a tam jsem občas kupoval jako šrot vyřazené vrtací přípravky kde to byla většinou přesně obrobená deska na které byly různé polohovací výstupky a vodící trubičky co měli přesný vnější i vnitřní průměr, ty jsem si vylisoval a schoval a nedávno skrze stavbu CNC řezačky jsem si na ně vzpomněl a napadlo mě zkombinovat 3d tisk s těmito vodícími trubičky ( pouzdry) abych nemusel při vrtání duralových jeklů pracně rýsovat polohu děr .
3d tisk je poměrně přesná záležitost a tak jsem si namaloval a vytiskl několik přípravků pro tuto činnost, musí se to použít technikou kdy zavrtáme jen špičku vrtáku skrze přiložený přípravek který má středící osazení a po sundání přípravku se otvor dovrtá , samozřejmě ideálně na sloupové vrtačce.
Přesnost se pohybuje asi v 0,1mm což musí každý zvážit jestli to dostačuje.
Samozřejmě bych mohl vše vrtat na frézce kdy si pomocí papírku takzvaně škrtnu o materiál frézou, nebo lépe 3d čidlem a dopočítam kolik mám posunout obrobek vůči vřetenu abych to měl na setiny milimetru, ale moje zdraví mě limituje a tak se snažím dělat jak se říká víc věcí hlavou pro mne nejjednodušší cestou.
Třeba se to bude někomu hodit a zjednoduší mu to práci. Jo a o průměru vrtáku či pouzdra to není, důležité je osa a pak dovrtat průměrem vrtáku který má být, jen píšu abyste nevyráběli třeba pouzdro na vrták průměr 6mm když už máte něco co by se dalo použít s otvorem na 6,7mm a podobně, jen je důležité na to předvrtaní mít stejný průměr vrtáku tedy s malou vůli k použitému ocelovému pouzdru ve vrtacím přípravku , osobně z PLA.
Doufám že je to trochu srozumitelné
