Pokud se vám nezobrazují některé příspěvky, nebo nemůžete stahovat přílohy z nich, je to způsobeno tím, že nejste přihlášeni. Pro plný přístup do všech sekcí fóra a pro stahování příloh proveďte prosím snadnou registraci na tomto fóru a přihlašte se. Více informací o provedení registrace se lze dočíst ZDE.
Přečtěte si také pravidla fóra, provedením registrace vyjadřujete souhlas s jejich dodržováním.

Částice rychlejší než světlo

Ankety, diskuze o modelaření, které se nehodí do ostatních kategorií ani do koše.
Odpovědět
zdekar
Zkušený
Příspěvky: 889
Registrován: 10 čer 2011 14:00

Částice rychlejší než světlo

Příspěvek od zdekar »

http://www.novinky.cz/veda-skoly/245446 ... stice.html
Co si o tom myslíte? Zhroutí se Einsteinovi teorie nebo jde o nepřesné přístroje? Jaký je váš názor? :)

Já bych řekl že rovnice E=mc2 může platit dál, jen třeba bude rozšířena o další proměnnou, která je pro doposud známé částice rovna takové hodnotě, která nijak existující rovnici neovlivní a tudíž doposud ta rovnice mohla existovat bez ní.
Např. pokud by konečná rovnice vypadala E=mc2 * x nebo E=(mc2)/x a x by nabývalo dosud hodnoty 1 a podobně.

Bylo by ještě zajímavější, pokud by se našly další částice s max. rychlostí výrazně přesahující rychlost světla (např. kolem 315000 km/s), jelikož doposud "existují" jen teoretické částice tachyony a tímto objevem by se posunula fyzika do úplně nových rozměrů :)

Uživatelský avatar
Karas
Mazák
Příspěvky: 1099
Registrován: 10 čer 2011 13:18
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Částice rychlejší než světlo

Příspěvek od Karas »

Tak jsem se trochu informoval.
Zhroucení teorií A.Einsteina nehrozí a kdyby ano, tak pouze část. Relativita byla několikrát dokázána a běžně se s ni setkáváme, takže zde by vše zůstalo. Prozatím zůstává otazník nad teorii, která uvažuje s rychlostí světla jako konečnou. Jelikož fotony mají nulovou klidovou hmotnost, tudíž je zatím lze považovat za nejrychlejší.
To co se dělo CERNu, respektive mezi Švýcarskem a Itálií, kde k pokusu došlo je zatím zahaleno hromadou otázek. K pokusu byly použity částice z třídy Leptony. Přesněji Mionové neutrina. Použity byly proto, že v minulém století když vybuchla supernova, mimochodem vzdálená asi 28 000 ly, dorazilo k zemi světlo. Ovšem o 4 hodiny dříve svazek neutrin. Což dávalo jistou naději k nýnějším pokusům. Ovšem problém nastal tehdy, když zjistili, že tyto mionové neutrína jsou asi o 0,0000025 % rychlejší než světlo. V tom případě, by neutrína z té supernovy přilétly nikoli o 4 hodiny dříve ale o zhruba 3 roky dříve. Proč tenkrát neutrina dorazila dřiv než světlo lze vysvětlit tím, že nejsou až tak " přátelští", nereagují s částicemi tak snadno jako foton. Lom světla je známá věc, je důsledkem změny rychlosti světla, takže světlo než dorazilo k nám, tak prošlo různými prostředími.
V CERNu provedli asi 16 000 pokusů a vždy jim vyšel stejný výsledek. Člověk by řekl, že to už potvrzuje onu teorii, ovšem systematické chyby zde nelze vyloučit. Synchronizace dvou hodin, které jsou vzdáleny asi 750 km je natolik obtížná, vědci zde využívají GPS, že chyba může být hned. Navíc je zde spousta faktorů, které mohou toto měření zhatit. Měřená vzdálenost je udávána s přesností 0,2m a vlivy jako zemětřesení či slapové síly měsíce ji lehce mohou změnit. Bohužel není jiné místo, které by dokázalo pokus opakovat a vyvrátit nebo potvrdit tuto teorii.
Můj názor tedy je. Zatím vše nasvědčuje, že Einstein se nemýlil. Dokud nebudou provedeny další pokusy tak je to pouze pokus, nikoli objev. ;)
"Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat." Asi tak.
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“