Právě je 19 dub 2024 23:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí VTX
PříspěvekNapsal: 15 bře 2023 19:28 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
FPV kombo mikro-kamerky s integrovaným VTX jsou elegantním řešením, jak udělat z libovolného RC modelu velice jednoduše FPV model, díky jejich několikagramové váze třeba i ze SUB250 letadélka, viz diskuse o těchto kamerách zde: https://www.rcfree.eu/viewtopic.php?f=60&t=898
Problémem u nich ale je absence pasivního chladiče, kdy se při výkonu 200 nebo 400mW ihned rozžhaví, nejsou-li ofukovány vzduchem. ZOHD VC400 dokáže za chvíli popálit prst i při 25mW. Jsou bohužel situace, kdy ta kamerka prostě musí chvíli bez ofukování běžet. Ať už proto, že po zapojení baterií do modelu pár minut čekáme, až se chytne GPS, nebo proto, že s modelem přistaneme do vysoké trávy a chvíli nám zabere, než sundáme FPV brýle a ten model vůbec najdeme, pokud jsme nepřistáli zrovna k noze. Mám odzkoušeno, že ZOHD VC400 přepnutý na 400mW začne po minutě jemně kouřit a déle než dvě minuty jsem se ho nikdy na zemi neodvážil trápit, pravděpodobně by ani o mnoho déle nevydržel. Při 200mW by možná vydržel o pár minut déle. Dnes jsem zkusil jeden způsob, jak tento problém elegantně vyřešit :)

Pořídil jsem si RC relé switch:
Obrázek

Lze ho koupit napřáíklad zde:
https://www.aliexpress.com/item/4000774339343.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.698.48831802IheE7L
Tento RC relé switch jsem vložil mezi kameru a napájení a aktivaci nastavil na kanál bezpečnostního spínače plynu. Jakmile model přistane, stačí cvaknout přepínačem a kamerka se deaktivuje. Tato 5A verze je pro tento účel možná zbytečně předimenzovaná, dají se pořídit i menší třeba pro 2A. Takto probíhala zástavba a testování (RC relé switch je v té bílé smršťovačce):

Obrázek

Nakonec se vloží do modelu, takhle malá součástka se vleze i do kdejakého SUB250:

Obrázek

Při menších výkonech do 200mW lze tyto FPV kamerky s integrovaným VTX napájet přímo ze servovýstupu přijímače, teoreticky by v tomto případě mohl stačit i tento primitivní RC relé switch s jedním kabelem:

Obrázek
https://www.aliexpress.com/item/1005003488633820.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.703.48831802IheE7L

Malá součástka za pár desetikorun a co člověku usnadní stresování při startu a přistání ;)

EDIT: Ještě doplním, jak bude vypadat MIX pro RC spínač v Open TX
CH6 -100 MAX SC↑
Místo SC si doplňte váš spínač pro zámek plynu v poloze vypnutý motor


Naposledy upravil LEON dne 03 čer 2023 08:00, celkově upraveno 2


_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZOHD VC400 FPV kamerka s integrovaným VTX-řešení přehřív
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2023 17:20 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
Další model zabezpečen proti přehřátí video vysílače po přistání ;)

Zapojení je opravdu velice snadné, jen je potřeba vyhradit jeden kanál pro tento RC vypínač (OFF/ON hodnoty -100/100). Lze použít i se ZOHD Kopilotem, RC spínač se zapojí do jeho výstupu AUX, což je v podstatě CH6.
Obrázek

Horší bylo v miniaturním prostoru kabinky SUB250 modelu najít pro RC spínač místo, ale podařilo se. Ovládání RC spínače jsem spřáhnul se spínačem pojistky motoru, abych na něj nemusel myslet a takto vypadá výsledek:




_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2023 18:54 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Jó, to je šikovný! Vůbec mě nenapadlo na co všechno jde takový RC spínač použít :idea:
Já mám momentálně na RC spínač jen osvětlení pro noční létání, na jednu stranu je hovadina světla za letu v noci vypnout, ale na druhou je to docela sranda a adrenalin. A hlavně ty udivené reakce diváků, když najednou éro zhasne :lol: ale zhasnout jde tak na max 1 vteřinu, takže zase během chvíle všichni zjistí která bije.....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2023 19:34 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
Na noční lety jsem měl koupené LED pásky, které se už dodávaly s obvodem pro zapojení do přijímače a dalo se tak na dálku nejen osvětlení zapínat, ale i měnit styl blikání, pohasínání atd., také jsem si s tím chvíli vyhrál:
Obrázek
https://www.aliexpress.com/item/4000152859794.html

Protože mám kvůli nemoci poškozený zrak, tak pro mě bylo zajímavé zjištění, že ten ostře osvětlený model vidím v noci ve velké výšce lépe, než neosvětlený za dne :lol:
Ty RC spínače nejsou samy o sobě nic nového, jen jsem se dlouho trápil s tím nešťastným přehříváním nechlazených video vysílačů, které jsou tak malé, že nemají ani pasivní chladič a na nepohybujícím se letadle prostě za chvíli shoří, což docela naštve, když člověk ztratí téměř 1000kč jen proto, že přistál někde ve vysoké trávě a chvíli trvalo, než ten model po sundání FPV brýlí z hlavy zase našel :roll: Zatím jsem tento nápad - vypínat napájení tech mikrokamerek RC spínačem na dálku, nikde ještě nepotkal, přitom se to doslova nabízí a nejlevnější RC spínače z Číny stojí jen kolem 70kč.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2023 20:23 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Já používám LED pásky na 12V a mám je zapojené přes spínač přímo k pohonné baterii 3S Li-Pol.
U jednoho éra jsem použil pásky o výkonu 12W/m a v letadle, samokřídle, mám celkem 2 metry pásků, tzn 24 wattů světla a to už je celkem slušný UFO a za úplné tmy slušně osvětluje runway! :lol:
Jinak kolikrát si při horších světelných podmínkách rozsvítím i během dne a křídlo je pak mnohem lépe vidět a celkově se lépe létá.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 23 črc 2023 16:34 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
Pro SUB250 modely jsem našel ještě menší RC spínač za cca 65kč, který používám pro spínání video vysílače:

https://www.aliexpress.com/item/1005004545586820.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.100.21ef1802oN4p1A

Obrázek

Zatím funguje perfektně a váží jen pár gramů.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 23 črc 2023 19:43 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Hele za ty prachy luxus, jestli máš odzkoušené že fakt fungují, pak to nemá chybu! 8-)


Naposledy upravil LEON dne 23 črc 2023 19:49, celkově upraveno 1
Reason: Odstraněn zbytečný obrázek s citací předchozího příspěvku



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 23 črc 2023 19:47 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
Tyhle maličké do 2A mám zatím dva, spínám proudy jen kolem 600mA a spínač je utopený uvnitř EPP trupu, ale nijak zvlášť se nehřeje. Za ty peníze to rozhodně stojí.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 23 říj 2023 22:46 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Píšeš že spínač váží jen několik málo gramů, víš to prosím přesně, nebo by si mohl zvážit? (5A verzi) Stačí na celé gramy :lol:

Tak nějak dopředu přemýšlím co vše by mohlo jít realizovat v některém z dalších modelů a takový miniaturní spínač o pár gramech by se mi docela šiknul a aby toho nebylo málo, zrovna 2 kusy do jednoho modelu :mrgreen: ale váha bude hrát velkou roli, budu to chtít celé postavit určitě v Sub250.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC spínače-elegantní způsob, jak např. zabránit přehřátí
PříspěvekNapsal: 24 říj 2023 15:19 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 992
Bydliště: Nové Město nad Metují
Jasně, žádný problém.

5A Spínač váží 8g
https://www.aliexpress.com/item/4000774339343.html
Obrázek

8A Spínač váží 5g
https://www.aliexpress.com/item/1005004545586820.html
Obrázek

Teď víc používám ten 8A, protože je lehčí a hlavně o dost menší, ale spínám s nim jen video vysílač co bere tak do 1A, takže se moc nezapotí. Mám ho zadláblý do EPP trupu bez možnosti proudění vzduchu a nezdá se, že by se hřál.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist