Právě je 05 črc 2024 19:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 05 bře 2012 16:40 
Plodný uživatel

Registrován: 03 črc 2011 12:16
Příspěvky: 272
Bydliště: Náchodsko
Pustil jsem se do stavby oldtimera na pohon gumovým svazkem Bobík. Předcházel tomu nákup knížky Modely letadel s gumovým pohonem, kterou perfektně čtivě napsal ing. Lubomír Koutný. Sám také navrhnul spoustu perfektně létajících modelů na gumu, mezi nimi také model Bobík z roku 1952.
Fakta:
-Rozpětí (měřeno se vzepětím) je asi 420mm
-Letová hmotnost by měla být kolem 10g (nemohu posoudit, takto přesnou váhu nemám doma, ale zvážím to hned, jak se k tomu dostanu)
-Pohonnou jednotku tvoří: Plastová vrtule IGRA 150mm (bez úprav, prostě tak, jak ji dostanu z krámu, nejlépe celý vrtulový komplet), gumový svazek tvoří smyčka gumy TAN super sport o délce 450-650mm, já mám 530mm
-podvozek je tvořen 0,6mm ocelovým drátem a kola jsou vyříznutá z 2mm balsy
Potřebný materiál:
-2mm balsa lehká
-2x2 smrkový nosník
-0,6mm ocelový drát
-potahový papír Esaki, tady známý jako Japan, já jsem použil obdobu Japanu zvanou Ply-Span
-guma TAN super sport o průřezu 3x1mm o délce cca 1 metr, aby se z toho udělala smyčka, která je dlouhá /2
-napínací nitrolak a nitroředidlo
-lepidlo
Stavba (tak, jak jsem to stavěl):
Plánek jsem si pracně okopíroval na dvě A4ky, protože píchat do originálního plánku špendlíky a rozstříhávat ho se mi nechtělo. Tedy slepil jsem ty 2 A4 výkresy a začal stavět. Nejprve jsem stavěl křídlo. Náběžná a odtoková hrana je ze smrkového podélníku 2x2mm. Pomocí křivítka jsem vyřezal pásková žebra tloušťky 2x2mm. Na pravém konci křídla je 2mm negativ, který jsem vytvořil již při stavbě. Stavba byla naprosto jednoduchá a zvládne ji v pohodě začátečník.
Příloha:
Poznámka: Stavba křídla
IMG_0178.jpg
IMG_0178.jpg [ 70.92 KiB | Zobrazeno 5532 krát ]

Dále jsem dělal kormidla, ty byly ještě jednodušší než křídlo, vše byl z lišty 2x2mm vyříznuté narychlo vyrobeným balsořízem z prkénka lehké balsy 2mm.
Stavba trupu je ze stavby kostry nejnáročnější. Vše je děláno z lišt 2x2mm. Trup je "bedničkový", tj. má dvě bočníce spojené stojinami. Ale dalo by se říci, že stojiny spojují i dolní a horní část, čili jaokby "v bočnici". Na obrázku je vidět, že vše je jednoduché .
Příloha:
Poznámka: Hotový trup
IMG_0190.jpg
IMG_0190.jpg [ 70.29 KiB | Zobrazeno 5532 krát ]

Dále se musí postavit hlavice, ve které je zasunutý drát s vrtulovým kompletem a správně vyosenou hřídelí. Je tvořena u mě balsou, na konci by měla mít překližku, ale kupovat překližku za 99Kč kvůli 1 cm čtvereční se mi nechtělo, tak jsem tam dal velmi tvrdou balsu "překližkovitě" slepenou do dvou vrstev. Je to pevné, že by to udrželo v pohodě i 2 smyčky silnou gumu.
Nepochybně nejtěžší částí bylo potahování. Bobík má velkou výhodu, že křídlo má jednoduchý potah, což znamená jen z horní strany a nemusí se vůbec ničím lakovat, ani vypínat vodou. Trup jsem lakoval dvěma vrstvami zředěného napínacího laku, dále směrovku jsem lakoval jednou a výškovku, potaženou jen z horní strany jsem lakoval také jen jednou.
Příloha:
Poznámka: Potažený trup
IMG_0207.jpg
IMG_0207.jpg [ 60.92 KiB | Zobrazeno 5532 krát ]

Kompletace je již jednoduchá, jediné, co je náročnější je vytvořit tzv. twist, kdy je pravá půlka výškovky o 4mm níže než levá. Jinak je třeba vše nalepit perfektně rovně, jinak to moc nepoletí. Pdvozek se nakroutí z 0,6mm ocelového drátu dle výkresu a zasune se do trupu.
Závěs nebo kolík (jak chcete) zavěšuje v trupu gumový svazek. Ten by měl být z bambusu, ale návod o tom nic nepíše, tak jsem to udělal z klasického párátka z no name dřeva. Někdo si bude myslet, že je to trochu risk a gumu to neudrží a praskne to, ale gumu o průřezu 3x2mm to udrží.
Na závěr uvedu, že stavba mě trvala jen prá dní, čistě jen stavba + nalepení potahu trvalo 3 prázdninové dny a to jsem nestavěl celý den, třeba jen 3 hodiny denně. Kdybych to nelepil UHU hartem, ale vteřinovým lepidlem, tak to bude trvat ještě méně, protože acetonové lepidlo déle schne. Bobík je mé první konstrukční letadlo, které stavím "od prkénka". Před tím jsem postavil Pipera Super Cuba od Guillows, Junkers Stuka také od Guillows. Dle informací z knížky je to dobrý gumák s dobrosrdečnými letovými vlastnostmi. Dle vzorce maximálního počtu otáček mohu do gumového svazku natočit až přibližně 1900 otáček. To nikdy dělat nebudu, ale kdybych natočil 1800 (už je riskantní), tak Bobík bude strmě stoupat nahoru cca do 30 metrů, dále pokračuje ve spírálové stoupávé a pak prostě klouže dolů. Výsledný čas by měl být přes 100 sekund. Tolik teorie a závěr, můj Bobík je připraven k záletu :-)!
EDIT: Páratko nahrazeno bambusem.


Naposledy upravil Pajas dne 05 bře 2012 20:42, celkově upraveno 3


_________________
Moje modely: Wing-Dragon, Thunderbird glider (odstavený), Sbach RC-Factory 800mm, FOX 1800 Pelikán, Bobík na gumu
Spektrum DX6i, OrangeRX, AR610
Videa z letů mých letadel: http://www.youtube.com/pav9sob
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 05 bře 2012 16:42 
Plodný uživatel

Registrován: 03 črc 2011 12:16
Příspěvky: 272
Bydliště: Náchodsko
A na úplný závěr konečně hotový model, připravený k záletu :-)
Příloha:
IMG_0002~1.jpg
IMG_0002~1.jpg [ 102.9 KiB | Zobrazeno 5531 krát ]



_________________
Moje modely: Wing-Dragon, Thunderbird glider (odstavený), Sbach RC-Factory 800mm, FOX 1800 Pelikán, Bobík na gumu
Spektrum DX6i, OrangeRX, AR610
Videa z letů mých letadel: http://www.youtube.com/pav9sob
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 05 bře 2012 16:54 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
:mrgreen:
tu gumu to párátko neudrží :o a víš jak bude bobík vypadat až ho to párátko s gumou vykuchá? Blbě :mrgreen: sežeň bambus!!! dají se koupit špejle na špízy z bambusu. Pokud tam hned na začátek nacpeš moc otáček tak ti guma praskne. I gumový svazek se zabíhá a hlavně maže :mrgreen: Glycerín anebo kdysi se prodávaly různé směsi na mazání gumových svazků, ale to je dávno :oops: Tak ať ti bobík létá. :mrgreen:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 05 bře 2012 16:59 
Plodný uživatel

Registrován: 03 črc 2011 12:16
Příspěvky: 272
Bydliště: Náchodsko
Samozřejmě vím o zabíhání, natáčení, mazání apod. gumového svazku, přeci jenom létám přes rok s gumou poháněnými modely, ale nebyla to má stavba. Takže o tomto si nelamte hlavu :-). Ten bambus zkusím. Napadlo mě, máme totiž doma kmen bambusu, že bych to mohl udělat z toho, ale když jsem to rozříznul, tak to bylo nepoužitelné. Raději tedy zamířím do obchodu. Díky za upozornění.



_________________
Moje modely: Wing-Dragon, Thunderbird glider (odstavený), Sbach RC-Factory 800mm, FOX 1800 Pelikán, Bobík na gumu
Spektrum DX6i, OrangeRX, AR610
Videa z letů mých letadel: http://www.youtube.com/pav9sob
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 05 bře 2012 21:40 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Vypadá to pěkně. Tak hlavně aby se ti podařil zálet a byl jsi spokojený. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 06 bře 2012 19:08 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Tak nějak takhle vypadalo moje letadélko na gumu, když jsem byl malej. :) Moc pěkně postavený... ať ti i pěkně lítá.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 07 bře 2012 18:39 
Plodný uživatel

Registrován: 03 črc 2011 12:16
Příspěvky: 272
Bydliště: Náchodsko
Díky za pochvalu :mrgreen: . Až se dám do kupy (nějaký baktérie :( ) a bude tepleji a nebude funět, tak to zalítám :-). Kdyby si ho někdo chtěl postavit, tak zkusím polaborovat s A4 skenerem a asi A1 archem a oskenuju to :D.



_________________
Moje modely: Wing-Dragon, Thunderbird glider (odstavený), Sbach RC-Factory 800mm, FOX 1800 Pelikán, Bobík na gumu
Spektrum DX6i, OrangeRX, AR610
Videa z letů mých letadel: http://www.youtube.com/pav9sob
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 04 dub 2012 17:08 
Plodný uživatel

Registrován: 03 črc 2011 12:16
Příspěvky: 272
Bydliště: Náchodsko
Natočil jsem sám sebou krátké video, jak Bobík létá: http://www.youtube.com/watch?v=prlhTpSs ... e=youtu.be .



_________________
Moje modely: Wing-Dragon, Thunderbird glider (odstavený), Sbach RC-Factory 800mm, FOX 1800 Pelikán, Bobík na gumu
Spektrum DX6i, OrangeRX, AR610
Videa z letů mých letadel: http://www.youtube.com/pav9sob
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 04 dub 2012 21:23 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Dobře to lítá. Ještě by to mohlo být řízený, ale to by pak nemělo 10g a tak pěkně nelítalo. :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldtimer BV-3 Bobík
PříspěvekNapsal: 04 dub 2012 22:13 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1741
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Pěkná stavba, taky jsem si vzpoměl, když mi bylo nějakých 13-15 let a stavěl jsem podobná éra, panečku to byl věk, skoro žádné starosti, spousta volného času, jééé....
Teď jsem rád, když dám po dlouhé době dokupy nějakého EPPáka abych měl vůbec s čím lítat :(
A konstrukční éro mám rozestavěné ve skříni, naivně jsem si myslel, že ho přes zimu dám dokupy, ale jestli náhoda a Pán Bůh dá, tak možná přes tu další....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist