Právě je 08 zář 2024 03:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 15 led 2013 17:20 
Nováček

Registrován: 09 led 2013 18:28
Příspěvky: 5
Modely s motory Rapier to je především srdcovka a dobrá zábava.Navazuje na kovové motory Synjet do kterých se vkládala tableta.S motory Synjet létali takoví borci jako Šaffek,Táborský,Raška,Kácha atd.Motor Rapier je bohužel víc ceněn v zahraničí než u nás.S L1 a L2 lze těžko létat jako RC ale s L3 se létá a dá se říct že dobře.Jednoduchý kluzák na Rapier s EPP je hotový za večer.Jako doplněk k jakékoliv kategorii výborná věc a hlavně ji milují děti.Sem tam něco ulétne a při hledání je dost pohybu co víc chtít.Jinak létáme i gumáky i RC. :lol:


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 15 led 2013 22:05 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Rapiery jsou srdcovka a moc hezky za letu vypadají... teda když to lítá...
Mám doma pár L3 a někdy plánuju postavit na ně nějaké samokřídlo s micro RC, ty už to ,,uvezou,,
Do mého Cometa jsem koupil L2 na které je určený, ale ,,HP,, což znamená větší tah a kratší doba hoření. Přineslo mi to však pár nemilých překvapení, když jsem se byl pokusit o zálet :?

Nějak po Novém roce se naskytlo dopoledne počasí a já jsem vyrazil s Cometem na louku v domění, že je vše OK a že si zkusím první motorový let.
Po zapálení motoru (napoprvé) jsem hodil letadlo a k mému překvápku začalo kousek přede mnou ve výšce odhozu dělat přemety! Několik za sebou se ztrátou výšky a dopad na zem.... a jízda po zemi :lol: asi 5 metrů :lol:

Začal sem laborovat co s tím.... zkusil jsem proti údaji v plánu posunout motorem těžiště dopředu co to šlo. Původně měl snahu houpat při rychlejším odhozu při zaklouzávání. Bezmotorvý let se mírně zlepšil, ale motorový snad ani ne...

Jelikož se jedná o samokřídlo s prohnutým profilem na konci nahoru, zkusil jsem udělat jakási malá křidélka na potlačeno. I při velmi razantním hodu při zaklouzání model letěl naprosto bezvadně s plynulou ztrátou výšky a ukázkovým přistáním :!:
V motorovém letu se to podstatně zlepšilo, ale model udělal jeden velký přemet o průměru asi 7 metrů, který nedotočil a políbil zemi :( naštěstí v dobrém úhlu a nic se nerozbilo!

Tím jsem prozatím zkončil, ale dostal jsem radu ať dám za motor zespodu trupu deflektor, ktarý bude při správném nastavení snad řešením....
Ale možná bude lepší koupil normální L2, ne HP. HP mají opravdu velkou sílu, pro tento model zbytečnou a zbytečně kratší dobu hoření.

Očouzená spodní část za motorem po prvním ,,letu,,
Příloha:
P1020475.JPG
P1020475.JPG [ 37.09 KiB | Zobrazeno 4694 krát ]


Dodatečná křidélka
Příloha:
P1020481.JPG
P1020481.JPG [ 24.74 KiB | Zobrazeno 4694 krát ]



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 17 led 2013 16:49 
Nováček

Registrován: 09 led 2013 18:28
Příspěvky: 5
K problému s přemety u modelů s Rapiery.Nejsem žádný profík s Rapiery jsem začal před 3 roky spíš kvůli vnoučatům.Podklady žádné a zkušenost jak by smet.Upravil jsem podle starého modeláře F84(původně na Synjet) a hned první let paráda.Jedná se o polomaketu.Později skončil jako úlovek našeho psa.Od té doby jsme postavili už řadu modelů a podklady jsem objevil v novém časopise "Modelářů.Nejvíce tam publikuje p.Matyskovič.Tam jsem si přečetl i něco o zalétávání modelů s Rapierem.Té akrobacie v podobě vývrtek jsem zažil už také hodně.Zatím se mě to jeví tak že jsem opatrný na seřizování letu výškovkou nebo nakrucováním negativů na křídle.Po dovážení a zaklouzání seřizuji motorový let změnou osy tahu matoru.Tedy normálně řečeno jde li model v motorovém letu dolů vychýlím motor O,5 a 1 stupeň tryskou dolů, jdeli do přemetu tak naopak.Kontejner dělám s větším průměrem než je motor a při zalétávání ho zajistím kouskem párátka nebo seříznuté lišty.Vyplatí se udělat jednoduchý kluzák na L1 a vše si vyzkoušet.Někde mám založené stránky ze soutěže s maketami na Rapiery.Podívám se potom a dám vědět.Zatím pokud jsem se na někoho obrátil o radu tak mě odpověděl :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 17 led 2013 18:09 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Florian píše:
K problému s přemety u modelů s Rapiery.Nejsem žádný profík s Rapiery jsem začal před 3 roky spíš kvůli vnoučatům.Podklady žádné a zkušenost jak by smet.Upravil jsem podle starého modeláře F84(původně na Synjet) a hned první let paráda.Jedná se o polomaketu.Později skončil jako úlovek našeho psa.Od té doby jsme postavili už řadu modelů a podklady jsem objevil v novém časopise "Modelářů.Nejvíce tam publikuje p.Matyskovič.Tam jsem si přečetl i něco o zalétávání modelů s Rapierem.Té akrobacie v podobě vývrtek jsem zažil už také hodně.Zatím se mě to jeví tak že jsem opatrný na seřizování letu výškovkou nebo nakrucováním negativů na křídle.Po dovážení a zaklouzání seřizuji motorový let změnou osy tahu matoru.Tedy normálně řečeno jde li model v motorovém letu dolů vychýlím motor O,5 a 1 stupeň tryskou dolů, jdeli do přemetu tak naopak.Kontejner dělám s větším průměrem než je motor a při zalétávání ho zajistím kouskem párátka nebo seříznuté lišty.Vyplatí se udělat jednoduchý kluzák na L1 a vše si vyzkoušet.Někde mám založené stránky ze soutěže s maketami na Rapiery.Podívám se potom a dám vědět.Zatím pokud jsem se na někoho obrátil o radu tak mě odpověděl :)


Myslím, že u mého modelu je největším problémem motor HP-zvýšený tah, musím zkusit normální L2 a pak se uvidí. Navíc další model pro tento pohon už nebude samokřídlo, což mě trochu mrzí ale co se dá dělat.
Motorové lože jsem udělal dost napřesno takže vyosení tahu není možné jednoduše provést.
Nějaké odkazy na stránky samozřejmě uvítám, o téhle kategorii toho nikde moc není, tak budu rád když objevím něco nového.
Pan Matyskovič píše články v časopise Modelář??? V kterých ročnících a číslech?



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 17 led 2013 19:25 
Nováček

Registrován: 09 led 2013 18:28
Příspěvky: 5
Omlouvám se ale nevěděl jsem že L-2 se vyrábí i se zvýšeným výkonem na stránkách Rapieru nic o tom není.Pravda je že tyto stránky jsou už pár let beze změny.Takže navštivte stránky psoukadla.cz.Pár modelů p.Matyskoviče tam najdete.Jinak v model hobby magazínu byl Bell XS-1 otištěn už v 03/2002.Já jsem si je půjčoval v knihovně.Bohužel jen posledních pět ročníků nemají místo pro starší tak to vždy dávají po čase do sběru.Co tam bylo tak jsem si tam nechal okopírovat.Pokud tam najdu poznačené čísla a ročník zašlu.Něco o maketách je na minimakety.cz a WZ.cz.Pokud se dopídím toho co jsem měl na mysli tak napíšu.Těch časopisů s názvem modelář je víc nemyslím RC a pro plasik.modeláře.Nevím jestli jste nepoužil na izolaci za motorkem alobal, ale moje zkušenost je že se propálí po pár startech a spálí se balsa .Ideální je staniol jaký býval na čokoládách .


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 17 led 2013 22:37 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Florian píše:
Omlouvám se ale nevěděl jsem že L-2 se vyrábí i se zvýšeným výkonem na stránkách Rapieru nic o tom není.Pravda je že tyto stránky jsou už pár let beze změny.Takže navštivte stránky psoukadla.cz.Pár modelů p.Matyskoviče tam najdete.Jinak v model hobby magazínu byl Bell XS-1 otištěn už v 03/2002.Já jsem si je půjčoval v knihovně.Bohužel jen posledních pět ročníků nemají místo pro starší tak to vždy dávají po čase do sběru.Co tam bylo tak jsem si tam nechal okopírovat.Pokud tam najdu poznačené čísla a ročník zašlu.Něco o maketách je na minimakety.cz a WZ.cz.Pokud se dopídím toho co jsem měl na mysli tak napíšu.Těch časopisů s názvem modelář je víc nemyslím RC a pro plasik.modeláře.Nevím jestli jste nepoužil na izolaci za motorkem alobal, ale moje zkušenost je že se propálí po pár startech a spálí se balsa .Ideální je staniol jaký býval na čokoládách .


Já se dozvěděl o HP až když jsem je kupoval na Model Hobby, měl jsem vzít normální, ale to je jedno, jsem alespoň poučen ;)
Stránky Rapieru jsou opravdu léta neaktualizované a co jsem pochopil ze slov pana ing. Zigmunda, je na vše sám, kolikrát asi nezvládá věci okolo jak by chtěl a i na email někdy neodpoví napoprvé, ikdyž mě onehdá před výstavou odepsal ,,obratem,, asi to není úplně jednoduché v tomto podnikat, český trh by ho určitě neuživil, co se týče USA, je to tam asi dost oblíbené, ale do jaké míry, to můžem jenom odhadovat....
Na stránky psoukadla jsem myslím koukal, i na minimakety, ale ještě to jednou prohlédnu.
Jako izolaci jsem použil alobal, zatím drží, ikdyž u krajů už je očouzená balza, doufám, že mi od toho éro neshoří. Už jsem vyděl na fotkách shořatou hromádku, která byla před tím letadlo na Rapiera....
Když jsem ale přemýšlel z čeho vyrobím deflektor, napadl mě plech z plechovky od piva. Slabý, lehký, odolný spalinám.... mohlo by to fungovat, ne??? Fyzicky jsem to ale ještě vůbec nezkoušel, ani jaká je skutečná váha a použitelnost.
....jo a škoda že dávají stará čísla MHM do sběru, někdo by si je třeba rád vzal, či za symbolickou cenu odkoupil....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 18 led 2013 08:07 
Nováček

Registrován: 09 led 2013 18:28
Příspěvky: 5
V tom modeláři to není tak časté téma ale přesto se tam plánky objevují.Takže je to neuspořádaně.Polomakety v číslech 05/2007 Kiran,05/2008 F-86 Sabre,04/2004 TS-11-ISKRA,08/2010 L-39 Albatros,12/2007 F-16C.Kluzáky nebo experimenty v číslech 01/2008,04/2008,04/2005,02/2006,10/2004,12/2006,02/2004.Převážně konstrukce p.Matyskovič podle něhož jsem začal stavět z EPP je to rychlé a dobře se s tím pracuje.U maket asi ne tam balsa je jasná.Některé plánky mám a přispívám i do psoukadel aby se na stránkách něco objevovalo.Takže nabízím že některý plánek klidně pošlu mailem.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 18 led 2013 10:46 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Florian píše:
V tom modeláři to není tak časté téma ale přesto se tam plánky objevují.Takže je to neuspořádaně.Polomakety v číslech 05/2007 Kiran,05/2008 F-86 Sabre,04/2004 TS-11-ISKRA,08/2010 L-39 Albatros,12/2007 F-16C.Kluzáky nebo experimenty v číslech 01/2008,04/2008,04/2005,02/2006,10/2004,12/2006,02/2004.Převážně konstrukce p.Matyskovič podle něhož jsem začal stavět z EPP je to rychlé a dobře se s tím pracuje.U maket asi ne tam balsa je jasná.Některé plánky mám a přispívám i do psoukadel aby se na stránkách něco objevovalo.Takže nabízím že některý plánek klidně pošlu mailem.


Určitě bych plánky chtěl pošlu email SZ. Jinak raději bych nějaké jednodušší konstrukce, polomaket jako např. Blohm Voss, Martin XB-51, Mig 21 mám vcelku dost.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 18 led 2013 12:44 
Nováček

Registrován: 09 led 2013 18:28
Příspěvky: 5
Na minimakety.cz jsem si v rozhovoru s výrobcem motorů přečetl konečně o sortimentu a typech motorů.V sekci modely jsou tam dva modely jeden z nich je BLOHM-VOSS rovněž samokřídlo.Asi by nebylo od věci oslovit tam RUJU a poradit se o zalétání.Co se týče těch plánků tak mrkněte na psoukadla.cz jaký typ asi by to měl být.Kluzák,delta nějaký experiment atd.S předělaným Wotanem(psoukadla.cz)létá 3 letý vnuk a 6 letá vnučka.U dětí motor nahoře ruka v rukavici pod křídlem a brýle.Ten malý to háže jak oštěpem a má 100% úspěšnost.Je to model robusní s plochým křídlem 1 až 2 stupně náběhu u křídla.Má rád silnější hod a v protivětru dokáže viset ve vzduchu jak vrtulník.Žádný rekordman ale vydrží vše a naučí létat.Byl udělaný z tácků od sýra.Takže trochu popsat jaký druh plánku.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rapier
PříspěvekNapsal: 18 led 2013 23:01 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Florian-díky za email ;)



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist