Právě je 19 kvě 2024 03:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Automatický létající cvičný terč pro trénink Air Combatu
PříspěvekNapsal: 03 dub 2024 21:05 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1028
Bydliště: Nové Město nad Metují
Jelikož Air Combatových modelářů je v Čechách jako šafránu a těch létajících kategorii FPV Air Combat by spočítal na prstech jedné ruky, přemýšlel jsem o možnosti přestavět jeden ze svých EPP modelů na jakýsi létající "cvičný terč" vybavený základními FPV Combat moduly, na kterém bych si trénoval alespoň střelbu. Tento model by pouze kroužil nad místem startu, indikoval inkasované zásahy a po vylítání baterek a deaktivování pohonu regulátorem by na Fail Safe (resp. RTH Fail Safe) doklouzal na zem. Na Youtube jsem našel jednoho Air Combaťáka, který tento případ už řešil a takový létající "cvičný terč" si z EPP postavil:



Tento modelář řešil automatické kroužení "létajícího terče" kolem místa startu přes ArduPilota, no já takový zručný elektro bastlíř nejsem a tak přemýšlím o nějakém mnohem jednodušším a levnějším řešení, třeba přes obyčejnou GPS jednotku Sparrow, ZOHD Kopilot, NB32-bit ONE apod. Napadl mě třeba tento způsob:

1) Nejprve bych s "cvičným terčem" odstartoval jako s jakýmkoliv jiným RC modelem a otestoval základní funkčnost GPS jednotky.
2) Pak bych přepnul vysílačku na druhý RC model. Přijímač ve "cvičném terči" by v ten moment ztratil signál, aktivoval by proto Fail Safe, tím pádem by se spustila funkce RTH (návrat domů) u GPS jednotky a model by začal kroužit v cca 70m výšce kolem místa startu.
3) Poté bych odstartoval se svým Air Combat RC modelem a mohl bych v klidu trénovat třeba střelbu na "cvičný terč", který by mi přes HC12 433Mhz hlásil na OSD zásahy, případně jen blikáním přes vysokosvítivé LED přímo na tom "létajícím terči", pokud bych nepoužil HC12 modul.
4) Po dosažení přednastaveného počtu zásahů, nebo při vybití pohonného akumulátoru, by "cvičný terč" stále kroužící v režimu RTH na Fail Safe, ale bez motoru, řízeně žuchnul do trávy.
5) Nakonec bych přistál s Air Combatovým modelem a vypnul oba RC modely.

Byl by tento koncept provozuschopný? Ten bod 4) je zatím jen pouze moje teorie, zatím jsem totiž nikdy nezkoušel bez motoru přistávat s žádným RC modelem přes Fail Safe, když mu přitom RTH z GPS jednotky zároveň přitahuje výškovku na max (při normálním létání k této situaci snad ani nemůže dojít), takže by to musel být buď nějaký opravdu hodný školní model, který na pádovce nepřepadne po křídle, ale dohoupe se k zemi i s maximálním přitažením, nebo naopak nějaké lehké odolné EPP samokřídlo, kterému nijak neublíží, když po zastavení pohonu žuchne při pádovce na zem.

Toto diskusní vlákno jsem zatím neumístil do žádné konkrétní Combaťácké kategorie, protože takovýto létající terč by se dal používat jak se stuhou pro ACES/EPA/Open Air Combat kategorie, tak v FPV Air Combat, pokud se vybaví příslušnými FPV Combat moduly. A pokud bych popustil uzdu fantazii, tak právě s FPV Combatem by se daly klidně dělat i takové finesy, že by "cvičný terč" mohl mít i "zadního střelce", což by byla jednoduchá blikající IR LED na servu, které by tou "střílející" LEDkou pohybovalo ze strany na stranu a útočící FPV Air Combat model by tak musel nalétávat na tento "létající terč" pouze ze slepých úhlů zadního střelce, což už by dělalo i takové létání napínavějším ;)



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist