Právě je 17 čer 2024 13:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 08:19 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
S kamarádem chceme začít létat FPV Combat s analogovým FPV, ale máme několik nedořešených otázek pro ty, co již FPV Combat létají:

- Jaký je nejvhodnější RC model pro FPV Combat a velmi související otázka - jak moc je FPV Combat "kontaktní" sport? Z nejrůznějších video ukázek na YT vypadá FPV Combat jako čistý bezpečný souboj, kde se střílí i na poměrně velké vzdálenosti. Ale ten "hřbitov", co byl vidět na konci videa z FPV Combat Campu 2022, mi dává tušit, že ani FPV Combat tak úplně bezkontaktní asi nebude. Takže předpokládám, že piplat se s nějakou maketou asi nemá příliš smysl, co?

- Jak přesná je střelba z IR modulů a jak moc se musí mířit? V některých video ukázkách FPV Combatu je vidět detekce zásahů, i když byl soupeř v tu chvíli poměrně hodně mimo zaměřovač, což působilo poněkud divně. My bychom byli rádi, kdyby byla potřeba míření naopak co největší, protože jsme oba hráči leteckých bojových simulátorů. Dá se například ten kužel IR světla nějak zúžit, aby byla dosažena větší potřeba nutnosti přesného zamíření? Nebo jsou moje obavy zbytečné a výchozí přesnost je pro letecké souboje s mířenou střelbou plně dostačující?

- Z leteckých simulátorů prvoválečných a druhoválečných bojových letadel s kamarádem víme, jak důležitá je při míření směrovka. Mnoho FPV combat pilotů ale používá stíhačky jako Me163 apod. samokřídla, kde směrovka není. Souvisí to s tou menší potřebou míření IR "kulometu" nebo je prostě absence směrovky určitý handicap při míření i v FPV combatu?

- Stačí opravdu pořízení samotné Standard sady https://www.fpv-combat.com/product/fpvcombat_standard/ nebo je potřeba přikoupit další příslušenství? Selským rozumem mi vyplývá, že by se měl přikoupit minimálně ještě jeden sensor modul https://www.fpv-combat.com/sensor/ a dát jeden shora a druhý pod trup, aby byla zajištěna možnost zásahu ze všech úhlů, je tomu tak? Na některých FPV Combat letadlech jsem viděl dva IR "kulomety". Má to zdvojení nějakou specifickou výhodu v boji?

- Abych na svém OSD viděl detekci zásahu soupeře, tak potřebuji mít připájený HC-12 433MHz modul https://www.gme.cz/wireless-serial-port-433mhz-1000m Bez tohoto modulu nemám šanci poznat, že jsem soupeře zasáhnul, je tomu tak?



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 09:38 
Nováček

Registrován: 09 srp 2022 08:52
Příspěvky: 2
Ahoj,

pokusím se odpovědět :)

- modely - zatím je to taková směska, ale mělo by se pracovat na pravidlech, která by měla model specifikovat. Za nás nejlépe asi vychází model o rozpětí cca. 1200mm. My lzatím létáme s modely od Hackerů:
https://hacker-model.com/shop/RC-LETADL ... dat=1200mm
ale plochý trup není na instalaci komponent úplně ideální. Možná ale budou od výrobce nějaké úpravy ;) FPV combat je sice o něco méně kontaktní než klasický combat, ale kolize jsou. Nějaké ranky modely schytají třeba i při přistání. Na FPV campu byly i kolize při nalétávání na pozemní cíl :)

- myslím, že míření je v pohodě. Zasáhnout soupeře zase tak úplně jednoduché není. Dostřel "kulometu" je závislý na světelných podmínkách a jeho výkon je nastavitelný

- směrovka - asi záleží na zvyklostech pilota, ale myslím, že se dá docela dobře žít i bez ní. Ono chování relativně malého modelu v reélu se přeci jen liší od chování éra v simulátoru.

- opravdu je dobré mít 2 senzory. Já mám na každém boku trupu jeden "na stojáka". Kulomet - těžko říct. Já mámdva, kolega jeden a velký rozdíl to asi není

- ano 433MHz modul je pro zpětnou vazbu potřeba

Snad takto stačí :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 09:55 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
Mně to takhle stačí, paráda, díky moc 8-)
Možná ještě nějaké dotazy připíše kolega JoskaPilot, který by chtěl FPV Combat lítat také.
Takže RC model raději nějaký kompaktnější EPP "vozembouch" co se používá při klasickém Combatu, než nějakou křehkou maketu, co se pak těžko na poli spravuje, chápu.
Na ty kategorie jsem se taky chtěl zeptat, ale nevěděl jsem, jak to přesně formulovat :D Nejen co se rozdílu velikosti týče, ale přišlo by mi divné, že by se proti sobě postavil nějaký 3D akrobat a třeba školní Betka s tlačným motorem, to by byl nerovný souboj, i kdyby měly oba stejné rozpětí a hmotnost.
Vlastně ještě jeden dotaz, který mě vždycky zajímal, jak je ošéfován FPV Combat z hlediska legislativy? Je na to naroubovaná nějaká legislativa ze závodních koptér, kdy má každý závodník svého spottera, nebo jak to měli třeba v ModelCity ošéfované? Na mnoha propagačních videích z FPV Combatu je totiž vidět, jak stíhač žene soupeře přes pole a lesy, soupeř kličkuje mezi stromy, uniká dlouhým přízemním letem, tam by asi spotter viděl prdlajz :)



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 10:03 
Nováček
Uživatelský avatar

Registrován: 09 srp 2022 09:52
Příspěvky: 3
Petr to celkem přesně popsal. Za mě je ale směrovka důležitá. Zejména při manévrování při hledání nepřítele, ale i při úniku :D
Letadla ... těžko říci jakým směrem se tahle kategorie vyvine. Zda půjde cestou reálných předloh, nebo optimalizovaných speciálů. Za mě by to měla být spíše větší letadla s reálnou předlohou s rozpětím okolo 1000-1200mm, demontovatelným křídlem a s prostorovým (ne plochým) trupem pro jednodušší instalaci vybavení. Na přesný tvar (průřez) trupu bych moc nehleděl. Klidně tlustá deska, uvnitř dutá, se zaoblenými hranami.

Kolize ... vylétali jsme jen troje baterky a za ty tři lety jsme měli dost velmi těsných průletů kolem sebe a je jen otázka času, kdy se trefíme. I proto by letadlo mělo být co nejjednodušší a jednotlivé elektro komponenty snadno přístupné / vyměnitelné / nahraditelné.

Jako důležitá se ukazuje možnost natáčení kamery protože bezpochyby tak bude jednodušší a rychlejší vizuální "prohledání" oblohy.

Tak trochu bohužel je na tohle létání výrazně lepší digitální systém pro přenos obrazu. I dobré analogy nemají takové rozlišení a kvalitu, aby mohly digi konkurovat. Jde o to, že na digi si mnohem dříve všimneš soupeře, na analogu je to později, tak říkajíc na poslední chvíli. S tím ale souvisí skutečnost, že pro digi přenos lze pro signalizaci použít pouze diody, nelze použít OSD (tedy v případě DJI). Na druhou stranu dobře umístěné diody (tedy ne to co je na tom našem videu) jsou naprosto v pohodě a přehledné.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 11:25 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
V leteckých válečných simulátorech jako IL-2, Rise of Flights, nebo Flying Circus to bez HeadTrackingu také nešlo udržet během manévrového souboje nepřerušený vizuální kontakt se soupeřem, fixní pohled byl výrazný handicap. Zatím jsem pro relaxační FPV létání zkoušel jen jednoosé rozhlížení. Pro dvouosé rozhlížení jsem ještě nenašel vhodný mechanismus. Na FPV Combat používáš jednoosé nebo dvouosé rozhlížení?
U analogového FPV Combatu se mi právě líbilo to zobrazení letících stopovek na OSD, co na digitálním FPV bez OSD chybí, víc to připomíná záběry z leteckých bojových simulátorů, na které jsme zvyklí :D


Naposledy upravil LEON dne 09 srp 2022 12:48, celkově upraveno 1


_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 12:09 
Nováček

Registrován: 09 srp 2022 08:52
Příspěvky: 2
Teď plánuji zkusit toto:
https://github.com/ysoldak/HeadTracker? ... nX1jE-UJe4
dnes by měly dorazit komponenty, tak uvidíme.

Na model asi:
https://www.thingiverse.com/thing:41081 ... vQ15YNB-zg

K té legislativě ... na campu byl vždy dostatek spooterů a létalo se nad polem. Jinak si myslím, že to klasicky nikdo moc neřeší ;)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně postavit RC model pro FPV Combat
PříspěvekNapsal: 09 srp 2022 19:33 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
Mimochodem bude se někdo z vás zapisovat do mapy FPV Combat pilotů? Ty Čechy vypadají hrozně prázdně ;)

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?fbclid=IwAR227HeqJiHeAqdoYP06XXpMbECp9nYrTyN89iL7bfkgUKxGgruf8jiwdns&mid=1xYVye6u306FnLq_znNhSLU3F0XkCeZpX&ll=49.08058932851043%2C13.851227845953556&z=6



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist