Právě je 20 dub 2024 00:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC člun
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 08:21 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
Tak jsem se pustil do stavby malého člunu cca 50 cm délka. Motor použiju nějaký Speed 400, baterii Pb - 1300mAh. Jen tak pro radost. A stavíme s kamarádem rovnou 2 stjné loďky.
http://aero1000.rajce.idnes.cz/Zabka_-_rc_clun/



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 22 črc 2011 10:20 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
To vypadá moc hezky. Že bych to taky zkusil. ;) Předpokládám, že je to překližka? A povrch bude dýha ?



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 07:21 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
Ano, žebra jsou z překližky (topolovka) a potah bude z nějaké 2 mm balsy, použiju něco míň kvalitního co se na éra moc nehodí. No a nakonec vše přelaminovat. Ono postavit lodičku je modelářsky vpodstatě stejně náočné jako model letadla, jen s tím rozdílem, že pravděpodobnost zničující havárie je minimální.



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 13:21 
Nováček
Uživatelský avatar

Registrován: 19 črc 2011 20:50
Příspěvky: 9
Bydliště: MK Slezsko
PavelN píše:
.... Ono postavit lodičku je modelářsky vpodstatě stejně náočné jako model letadla....


No pokud jde o jednoduchy skolni model lodky pak ano, pokud se pustis alespon do polomakety, tak rychle zmenis nazor, hlavne casove nesrovnatelne narocnejsi konicek nez letadla :)

Jeste bych doporucil misto "nejaky speed" pokud neni z suplikovych zasob, koupit rovnou MIG400 3Li 12V pro baterku pb 6V, 2S Lipol 8,4V Pak neni treba na 30mm trojlist graupner davat chlzeni nebo prevodovky.



_________________
Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 16:45 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
S tím porovnáním pracnosti jsem chtěl naznačit rovnítko mezi modelařinou lodní a leteckou a to jen proto, že lodě asi nejsou tak rozšířené jako letadla. Já makety nedělám, dělám "polomakety" viz fotky a to hlavně letadel ale i lodku WS-14 (cca 100cm), tak vím dobře jak to s tou prací je. A říkám, že je to cca 50:50 s tou prací loď:letadlo a já si lodičkářů vážím i když nikoho neznám.
A s tim motorem ten už je v šuplíku MIG 400 6V, tak už to nebudu měnit na to moje rekreační ježdění... jen si myslím, že 3-list 30mm je trochu moc, viděl bych to na 2-list a cca 25 mm??
A Pb baterka stojí 110 ,-Kč, tak koupim 2. V WS-14 mám Pb 6V - 5Ah a po hodině a půl ježdění je stále dost energie. Jen by to tam chtělo chlazení. Ale co, dělám to pro radost a ne pro sport, tak to neřeším.



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 17:43 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
PavelN píše:
Ano, žebra jsou z překližky (topolovka) a potah bude z nějaké 2 mm balsy, použiju něco míň kvalitního co se na éra moc nehodí. No a nakonec vše přelaminovat. Ono postavit lodičku je modelářsky vpodstatě stejně náočné jako model letadla, jen s tím rozdílem, že pravděpodobnost zničující havárie je minimální.

No nevím, zda je to stejně náročné, je prvda, že jsem lodičku zatím nestavěl, ale nějaký ten model už mám za sebou a řekl bych, že letadla jsou složitěkší, tím samozřejmě nesnižují lodičkáře. Letadlo je náchylné na správnou geometrii, jinak je dobrý leda do popelnice, lodička bude jezdit vždy. ;)
No uvidím, mám taky v plánu člun, sice létající ale taky poplave.



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 20:52 
Nováček

Registrován: 19 črc 2011 22:58
Příspěvky: 2
Bydliště: Ostravsko
Karas píše:
No nevím, zda je to stejně náročné, je prvda, že jsem lodičku zatím nestavěl, ale nějaký ten model už mám za sebou a řekl bych, že letadla jsou složitěkší, tím samozřejmě nesnižují lodičkáře. Letadlo je náchylné na správnou geometrii, jinak je dobrý leda do popelnice, lodička bude jezdit vždy. ;)
No uvidím, mám taky v plánu člun, sice létající ale taky poplave.



Jo tak to si piš, že když bude špatná geometrie u lodi, tak to prostě jezdit nebude - je to hodně podobné s letadly - pokud je křivý trup u lodě tak je to taky na popelnici :-) A to i při rekreačním poježdění - prostě ta loďka si pak dělá naprosto co chce.

A při soutěžním to je ještě více poznat...

Dokud jsem nenastoupil do TT cirkusu, nepostavil první loď a trošičku si to neohmatal, tak jsem se na lodičkáře díval též s lehkým despektem...

Pánové řeknu vám, že jsou to naprosto rovnocenní modeláři (teda až na bordel s elektroinstalací - tam jedině se mají hoooodně co učit...)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 20:54 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Tak Snek asi myslel ty makety např. bojových lodí, kde musíš modelovat různá děla, zábradlí, kulomety atd. no spousta detailů. Na výletních lodích lavičky, záchranný kruh, záchranné čluny ... a když si to má člověk všechno vyrábět sám, tak je to piplačka. Né že bych něco takového někdy stavěl, ale dokážu si to představit :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 21:16 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
msob píše:
Jo tak to si piš, že když bude špatná geometrie u lodi, tak to prostě jezdit nebude - je to hodně podobné s letadly - pokud je křivý trup u lodě tak je to taky na popelnici :-) A to i při rekreačním poježdění - prostě ta loďka si pak dělá naprosto co chce.

A při soutěžním to je ještě více poznat...

Dokud jsem nenastoupil do TT cirkusu, nepostavil první loď a trošičku si to neohmatal, tak jsem se na lodičkáře díval též s lehkým despektem...

Pánové řeknu vám, že jsou to naprosto rovnocenní modeláři (teda až na bordel s elektroinstalací - tam jedině se mají hoooodně co učit...)

Jistě, bylo to myšleno s trochou nadsázky, abych to rozlišil. Geometrie a technologie konstrukcí jsou důležité všade, jenomže u letadel to je nejhorší. Špatný úhel nastavení, seřízení, náběhu nebo nesprávně zvolený profil a letadlo jde v zápětí do kytek, to je myšleno doslovně. Lodička popluje vždycky, sice špatně ale pluje. Letadlo většinou ani neletí. To nemluvím o správné volbě, né-li dokonce výpočtu nosných prvků, ovládacích ploch atd. Turbulentní a laminární víření z toho vyplývá Reynoldsovo číslo, které je taky prevít. Spousta aspektů, které se bohužel kloní na stranu leteckých modelů. Nehledě na jejich potenciální energii, kterou v zápětí lze snadno změnit na kinetickou a způsobit škody.
Jak jsem již psal, nechci nijak snižovat lodní modeláře. Jako každé modelaření je velmi složité (pokud se to dělá tak jak se má), ale letadla vyžadují větší dávku přesnosti a zodpovědnosti.
Viděl jsem spousty lodí, takže si těchto lidí plně vážím.
;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC člun
PříspěvekNapsal: 25 črc 2011 21:26 
Zelenáč

Registrován: 16 čer 2011 14:59
Příspěvky: 40
je jedno,jestli máš holku tmavou nebo světlou-vždy se musíš snažit, aby to k něčemu vypadalo :) Um,píle ,přemejšlení,preciznost-to vyvolává uspokojení,ale taky krupěje potu :D


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist