Právě je 08 zář 2024 04:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 08:42 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 119
Hodím sem téma k výměně názorů, je to vytržené z jedné diskuse, které sem se zúčastnil a účastnili se jí i ženy.
Celý problém bych definoval do následující věty.

Kam s ním, modelářem v malém (panelákovém) bytě!

Diskuse dopadla nakonec téměř neutrálně a to pouze díky dětem. Ve vztahu k ním byla většina ochotná uznat, že alespoň malej špinavej dílenský pracovní koutek v bytě by snesla. Všichni uznali, že beztak mají kdesi alespoň malou bednu s nářadím, tak proč né i pracovní desku.

Co nebylo vyřešeno, jak by taková malá modelářská dílna v bytě měla vypadat a čím by do počátku měla být vybavená.
Téměř nic jsem k tomu nenašel, tak sem dávejte inspiraci, náměty, příklady a ukázky jak to kdo máte vyřešeno.

Jeden nápad u té disputace už vznikl. Když se všichni shodli, že potřeba bude stůl nebo pracovní deska. Jo ale kam s ním, když není místo! Kdosi vystřelil, tak tu sklopnou desku pověste na dveře, před nimi je místa dost. Všichni se zasmáli, ale nakonec uznali, že to není myšlenka tak úplně mimo a motivuje to z princípu po ukončení práce ihned vše poklidit, shodli se ženské.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 12:24 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1759
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Já naštěstí nemusím modelařit v malém panelákovém bytě. Mám k dispozici prostornou garáž pro 2 auta, které stejně parkují venku a cca z 1/3 je plná modelů a věci s nimi souvisejícími. V další části jsou uložená kola, motorky, koloběžky a ostatní věci kolem toho. V garáži je také ponk, kde si můj nejstarší syn dělá práce hlavně kolem motorek

Garáž je na modelářskou činnost perfektní, ale v zimě si tam musím předem zatopit (jen pustit teplou vodu do radiátoru, ale člověk s tím musí předem počítat) takže to není úplně na práci kdykoliv, ale musím plánovat a to není ideální.

Proto nejen přes zimu modelařím hodně doma v kuchyni na jídelním stole a Defy jsem dokonce úplně celou postavil doma, převážně na skříni pod televizí!
viewtopic.php?f=31&t=925&hilit=Defy

A takové modelaření už má velmi blízko k panelákovému bytu. Když chci něco dělat, musím si vše má jídelním stole rozdělat, připravit, udělat a pak zase sklidit. Obvykle večer když už není rodinný provoz v kuchyni a na ráno zase vše sklidit aby bylo kde snídat. Uklízím to vše do rohu, na zmiňovanou skříňku pod televizi, případně dělám něco i tam. Je to svým způsobem bojové, ale dá se to, rodina je zvyklá a manželce to už přijde i docela normální :lol:

Nakonec, postavil jsem tak spoustu mých letadel, jen je teda štěstí, že stavím spíš menší modely, které jsou nenáročné na prostor pro stavění, skladování, přepravu... A létá se s nimi také moc pěkně!

Doma se da dokonce i barvit Vlies, lakovat vodou ředitelnými laky a dokonce potahovat model skelnou tkaninou, také za použití vodou ředitelného Eze-kote. Jen to pájení při zapojování elektroniky smrdí, ale dá se to vydržet :twisted:



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 16:33 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 119
Jsem na tom tak nějak obdobně, garáž je v částečně zahloubeném sklepě kde je sice v zimě kolem 15°C ale zase to zhoršuje zvýšená vlhkost bez možnosti jednoduše přitopit. Takže také nezbývá než hezký doma a v teple.

Zatím nemodelařím nijak ve velkém a postačí k tomu psací stolek a s nedostatkem místa či tolerancí okolí rovněž nemusím bojovat. :)

Psal jsem to spíše aby zde vznikla podnětná diskuse s ověřenými nápady, nebo vzory a cíli, kam by se to dalo rozvíjet pro nás začínající. ;)

Nakonec jsem nějakou inspiraci kolem kutěni v bytech a drobných dílenských koutků v pokojích přece jenom na českém internetu našel.

Zde je dokonce mohutně strojemi vybavená plnohodnotná kovoobráběcí dílna.
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=25119

Modelářská dílnička plastikového modeláře v panelákovém bytě.
https://www.tnmc.cz/dilna/dilna_jt.php

Abych dotáhl i tu myšlenku z hora.
Když jsem výše zmínil ten sklopný stolek na dveře, myslelo se tam něco takového.
Obrázek


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 21 bře 2024 16:43 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1186
Bydliště: Nové Město nad Metují
Tak tohle je pro mě velice aktuální téma, protože jsem se přestěhoval z velkého dvougeneračního patrového rodinného domu do malé garsonky 32m2 a prakticky veškeré nářadí a většinu vybavení jsem musel zatím nechat tam, protože ta garsonka prostě není nafukovcí. Ono už jen kam uložit samotná letadla, když jich má člověk asi 8 a to nepočítám ta nedokončená :( Zatím jsem to vyřešil tak, že většinu velkých modelů s rozpětím 1,4m a víc jsem se musel zbavit a přešel jsem na SUB250 malé modely, které jsou i v té garsonce super skladné. Pár krabic s vybavením a nářadím jsem si z baráku sice přitáhl, ale prostě to tady v pokoji překáží, neustále to přesouvám po místnosti jako kočka koťata, podle toho, k čemu zrovna potřebuju přístup...



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 11:52 
Plodný uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 119
Pracovní stůl do opravdu malého bytu nemusí vždy odpovídat klasické představě o festovním ponku.
Takhle vypadá mikro pracovní ponk a to včetně svěráku. Dizajn i provedení nic moc, ale jako nápad dobrý a jeví se, že bude funkčni nejednom na úplne titěrnosti.



Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 23 bře 2024 19:45 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 634
Bydliště: střední EU
Dílnu je potřeba vybavit také kvalitním nářadím.
Nějaká doporučení pro začínající modeláře ohledně nářadí lze nalézt i zde. Je tam seznam nářadí a nástrojů s kterým si do počátku začátečníci vystačí.
viewtopic.php?f=94&t=1215

No a pokud má nářadí dlouho a dobře sloužit, musí být o něj dobře pečováno, včetně přehledného uložení a nejlépe tak, aby bylo vždy k ruce a nikde se neválelo. ;)
Tohle video jednak obsahuje na začátku ukázku jak se to nemá dělat, pak přehled nářadí už pro pokročilejšího modeláře a nakonec představí stolní stojan na nářadí pro jeho uložení včetně postupu z jeho výroby.




_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malá modelářská dílna nebo koutek v bytě
PříspěvekNapsal: 16 srp 2024 11:09 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 634
Bydliště: střední EU
Jak a čím zařídit modelářský koutek v bytě?
Tohle je luxusní dílenský modelářský koutek.


Inspirace od polského výrobce HobbyZone


Používají to hlavně plastikový modeláři, ale na vybavení dílničky pro malé modely do 250 g, proč né.
Zde je spousta další obrazové inspirace jak takové modelářské dílny mohou vypadat...
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Další inspiraci naleznete třeba zde.
https://www.core77.com/posts/77620/Hobb ... -Materials
https://hobbiesltd.blogspot.com/2017/10 ... dules.html
https://mustcontainminis.com/2019/02/pl ... ation.html



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist