Právě je 19 dub 2024 11:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2023 16:00 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 990
Bydliště: Nové Město nad Metují
Mám za sebou docela ošklivý zážitek z havárie poměrně rychlého 0,9kg vážícího samokřídla na dmychadlo, protože mně odešlo jedno servo. U letadla klasické konstrukce (výškovka, křidélka, směrovka) smrt jednoho serva nemusí končit fatálně, letět se dá i s jedním křidélkem, bez směrovky a občas se zadaří přistát i bez výškovky pomocí citlivé práce s plynem. Ale u samokřídla odchod jediného serva ze dvou končí vždy havárií, ani FailSafe ani autopilot v tomto případě nepomůže.
Proto přemýšlím, jestli by nešlo u samokřídla zdvojit řízení elevonu tak, aby na každé straně pracovala dvoje serva a smrt jednoho z nich tak nemusela být pro samokřídlo fatální. Existuje nějaké takové řešení? Napadlo mě třeba oba elevony rozdělit na dva kratší a každý by ovládalo samostatné servo přes "Y" kabel, aby v případě smrti jednoho serva fungovala aspoň ta zbylá druhá polovina elevonu s druhým servem. Ale bojím se, že by v případě poruchy jednoho ze serv znamenala ta rozdílná délka elevonů na obou křídlech při řízení veliký problém, protože by na každém křídle psůsobily rozdílné aerodynamické síly.
Nepotkal jste někdo nějaké jednoduché řešení pro zdvojení serv u samokřídel?



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2023 20:36 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
No tak když chceš použít dvojnásobek serv a rozdělit řídící plochy, co takhle kdyby byly vnitřní jen výškovka a vnější jen křidélka, pak když by odešlo jedno servo, by neměl nastat až tak velký problém.....pokud by se ovšem to nemocné servo nezaseklo třeba v krajní poloze!

A já mám osobní zkušenost zcela jinou, vrátil jsem se se samokřídlem zpátky na zem jen s jedním ovládaným elevonem! Ale byly tam znatelné rozdíly. Samokřídlo mělo do 200gramů, z chlupatého EPP, takže relativně pomalé, neodešlo servo, ale za letu upadla páka na elevonu, takže neovládaná plocha volně vlála za letadlem, takže nezpůsobovala velké extrémy v řízení, byl poznat moment kdy upadla, křídlo sebou cuklo a pak šlo blbě řídit, incident starý cca 20 let, to jsem ještě startoval ze zahrady u domu a létal nad domy sousedů ve vsi, přistál jsem zpátky na zahradu o rozměrech cca 50x20 metrů, ze 3 stran domy a stromy, jen z jedné bylo více místa na přiblížení, ale dovedl jsem to v pořádku zpátky.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2023 05:19 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 990
Bydliště: Nové Město nad Metují
U pomalého 200g samokřídla bych to ani neřešil, u toho mého bývalého skoro kilového při těch 150km/h nebyl vůbec čas na jakýkoliv pokus řízení jedním elevonem. Prostě se otočil na bok a takto fičel pod ostrým úhlem k zemi jako meteor. Akorát jsem ještě stihl cvaknout přepínačem FailSafe na RTH, což by jinak letadlo stabilizovalo a vrátilo domů, ale s jedním elevonem to neuřídil ani autopilot.
To rozdělení elevonů na výškovku a křidélka zní jako zajímavý nápad, to jsem snad ještě nikde na samokřídle neviděl, zkusím o tom popřemýšlet, díky :)



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2023 09:18 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
LEON píše:
To rozdělení elevonů na výškovku a křidélka zní jako zajímavý nápad, to jsem snad ještě nikde na samokřídle neviděl, zkusím o tom popřemýšlet, díky :)


Tak to jsi toho asi ještě viděl málo :lol: :lol: :lol:
Né, ale beze srandy, přijde mi to jako nejjednodušší řešení 8-)



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2023 17:18 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 990
Bydliště: Nové Město nad Metují
Opravdu jsem ještě nezaznamenal žádné EPP samokřídlo na trhu, které by mělo elevony řešeno jinak, než klasicky. Můžeš dát Rexi nějaký odkaz? Poměrně dost totiž tenhle segment průběžně na Alliexpressu, Banggoodu a Ebay sleduju, především jako FPV platformy.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zdvojit serva řízení elevonu samokřídla?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2023 19:08 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
LEON píše:
Opravdu jsem ještě nezaznamenal žádné EPP samokřídlo na trhu, které by mělo elevony řešeno jinak, než klasicky. Můžeš dát Rexi nějaký odkaz? Poměrně dost totiž tenhle segment průběžně na Alliexpressu, Banggoodu a Ebay sleduju, především jako FPV platformy.


Jo tak vyloženě na trhu asi nikdo žádné nenabízí, ale vím, že svého času se dost řešily samokřídla se 4-mi servy, upravoval si to jen kdo chtěl, tak mě to tak problesklo hlavou, že takové řešení by mohlo být to pravé....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist