Právě je 01 črc 2024 11:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2012 02:02 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Nevím jestli píšu do správného tématu, ale je to asi jediné co jsem našel o vrtulích, tak to píšu sem, pokud by to vadilo, tak to hoďte někam jinam prosím. Teď k mému problému....nemám s tím vůbec žádnou zkušenost, potřeboval bych abyste mi poradili jaký rozměr vrtule si mám pořídit k modelu, jedná se o dvojplošník rozpětí křídel zhruba 1m, hmotnost necelých 500g se vším všudy a motor tento: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 180w_.html
poraďte mi prosím někdo jestli máte zkušenost s tímto nebo podobným motorem nebo podobným modelem jaká by tam byla optimální vrtule. Děkuji


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvažování vrtule
PříspěvekNapsal: 19 srp 2012 10:15 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2012 16:55
Příspěvky: 377
Bydliště: Šternberk
Ahoj, máš to napsaný v té diskusi na HC pod tím motorem. Se 3S tam píšou od cca 6.5x 4 a až zhruba k 7x5. S 2S bys možná mohl zkusit i větší, ale nevím, on má ten motor dost vysoký KV. nejlíp by asi bylo někoho najít na letiěti kdo má ampérmetr a změřit odběry s různýma vrtulema.



_________________
Každý modelář se stane pilotem. Pokud se mu to nepodaří, zůstane modelářem navždy. http://www.rcalbum.com/index.php?sum=1782&amode=
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2012 22:15 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Přesunul jsem ti to sem. :)
Jinak jak píše Puma163, koukni se do recenzí uživatelů u toho motoru. Dopuručují na 3S lipolku vrtuli v rozmezí 7x3 až 7x6.
No a nebo ještě zkus driveCalculator a najdi si ten motor (případně jiný se stejnými parametry a zkoušej zadávat různé vrtule. Orientačně uvidíš statický tah a i odběr. Ušetříš peníze při nákupu různých vrtulí. No ale nakonec je stejně nejlepší si ten odběr změřit v letadle... já na to mám třeba DC wattmetr od Pelikána.

Takže driveCalculator stáhneš zde: (je to freeware)
http://www.drivecalc.de/ (jazykové verze angličtina nebo němčina)
A wattmetr mám tento:
http://www.jino.cz/dc-wattmetr-pelikan-3031.html
no a nebo z HC lze použít třeba tyto:
https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... duct=10080 (turnigy)
https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... er_2_.html (watts up)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2012 00:11 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
prima, děkuju za rady .-)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2012 07:53 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 21:08
Příspěvky: 282
Bydliště: Vojenice RK
Přesně tenhle motor jsem kupoval Karasovi do FW, tak by určitě poradil nejlíp jakou tam dát vrtuli. Pár jich tam vyzkoušel.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2012 11:36 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Jo? Tak v tom případě jsem jej i na tom wattmetru přeměřoval. :lol: Jen už si nepamatuju ty výsledky... akorát vím, že s okousek větší vrtulí než tam teď má to odebíralo řádově více ampér. Určitě tam má nějakou 7x něco... ale to stoupání nevím. Až bude odpoledne doma, tak sem určitě napíše nebo se ho zeptám.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2012 21:20 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1740
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Nechci vám tu do toho moc kecat, protože s tímto moc nelaboruju a osazuji doporučené rozměry nebo menší.... pak je k vzteku jako v tomto případě, když není doporučení uvedeno :(
Jen mě napadá, jestli byl neměl napsat k.fredy, do čeho to má a jak rychle by to mělo lítat :?:
Píše, že dvouploch cca 1m rozpětí, letová asi 500g, to bude s vrtulí 7xněco nebo 6xněco na 3S Li-Po docela rychlík ne???? Tohle osazení chápu do toho FW-190.
Nebylo by vhodnější volit 2S Li-Po a větší průměr a stoupání vrtule?
Ale jde o to do jakého konkétního modelu a jak ,,rychlé,, to má být...



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2012 23:17 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Díky Rexi za postřeh, je to do dvojplošníka, 1 m rozpětí a jsem docela zklamán nabídkou pohonu na HK, model mám skoro hotov a má teď 291g, ale s baterkama a regulátorem bude mít dvakrát tolik a ještě o kousek víc, moc normální mi to nepřijde když jsem škudlil každej gram, je to docela s prominutím bordel...započítal jsem motor+regulátor a baterky a aby to uneslo samo sebe tak to chce pomalu dvojnásobek....šílený..., je to můj první elektro letoun který stavím a docela čumím, u spalováku se mi tohle dilema nikdy nestalo. Psal jsem už předtím, jaký mám v plánu dát motor, ale musím to přehodnotit a hlavně začínám nemít rád elektriku ještě před tím než jsem jí poprvý použil...mazec, skoro si připadám jak blbej šťoural :-) jinak poslední dva dny nedělám nic jinýho než že koukám na stránky HK a hledám nějakej rozumnej pohon, až se z toho mojí přítelkyni dělaj otazníky jestli jsem normální :-D
P.S.: přijdu na to protože jsem se tak rozhodl :-)
P.S.2: model jsem začal stavět jako zvětšeninu "komunistického" Messengera který se dřív prodával jako stavebnice na gumový pohon nebo na CO2 pohon, vzal jsem plány, nechal je zvětšit na rozpětí 1m a je to :-)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 21 srp 2012 07:43 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 21:08
Příspěvky: 282
Bydliště: Vojenice RK
Ahoj, zbytečně se tím trápíš, není na tom nic složitýho. Ten původní motor co si navrhnul to musí s přehledem utáhnout. Když dáš 3S a malou vrtuli nebo 2S a velkou vrtuli výkon zůstává stejný a jelikož je to dvouplošník, tak to rychlík nebude. Skutečná Andula AN-2 má stejně výkonný motor jako Mustang P-51, dáme závod? :mrgreen:
2S bych volil z toho důvodu aby vrtule neměla menší průměr než trup, to by nevypadalo hezky a účinnost by asi taky nebyla ideální. A jinak 1m dvouploch o váze 300g, to musí mít nosnost ještě, tak kilo, takže s tím bych si moc těžkou hlavu nedělal, naopak když to bude lehký tak se budeš zbytečně moc prát s větrem. Motor by měl být tak těžký aby letadlo skoro vyvážil zbytek se doladí umístěním baterky dal bych tam 2S 1600mAh nebo 3S 1300mAh. Regulátor k tomu motoru tak 25 až 30A (u číňanů se vyplatí předimenzovat). No a předpokládám že dvouplošník bude mít hodně serv na křidélka, takže ještě nějaký BEC 5A. To dohromady dělá lehce přes 200g + serva a přijímač.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou vrtuli?
PříspěvekNapsal: 21 srp 2012 12:37 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1740
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Ten navrhovanej motor bude výkonově dobrej, 180W je dost na éro který bude kolem 500g.
Já bych určitě Messengera poháněl 2S, kV to má dost i na dvoučlánek a aspoň bude moct tahat větší vrtuli a bude létat realističtěji....
V dnešní době už je elektropohon váhově dobrej, to když před nedávnem nebylo nic jiného než stejnosměrné motory a NiCd baterky, to byly hmotnostní bomby :twisted:



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist