Právě je 19 dub 2024 09:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 20 [ Příspěvků: 192 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 20:16 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Kuci, mám otázečku. Jaký je nejlepší první spalovák? Lepší hornoplošník nebo klidně i dolno. Jak je to s motorama kolem 7 ccm, daji se dobře naladit? Ptám se za kolegu co by rád začal lítat spalováky, lítá už dlouho, takže za začátečníka se nepovažuje. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 20:20 
Znalý uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 črc 2011 09:16
Příspěvky: 99
Bydliště: Trenčianska Turná
Karas píše:
Kuci, mám otázečku. Jaký je nejlepší první spalovák? Lepší hornoplošník nebo klidně i dolno. Jak je to s motorama kolem 7 ccm, daji se dobře naladit? Ptám se za kolegu co by rád začal lítat spalováky, lítá už dlouho, takže za začátečníka se nepovažuje. ;)

Prvý spalovák by mal byť benzín 40-50ccm. Dovtedy elektro. Metyláky sú archaizmus a krok späť.



_________________
Nie som zlý, iba rýpem. Do menej chápavých.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 20:43 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
LV píše:
Karas píše:
Kuci, mám otázečku. Jaký je nejlepší první spalovák? Lepší hornoplošník nebo klidně i dolno. Jak je to s motorama kolem 7 ccm, daji se dobře naladit? Ptám se za kolegu co by rád začal lítat spalováky, lítá už dlouho, takže za začátečníka se nepovažuje. ;)

Prvý spalovák by mal byť benzín 40-50ccm. Dovtedy elektro. Metyláky sú archaizmus a krok späť.

Tohle pro mě není odpověď. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 21:08 
Znalý uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 črc 2011 09:16
Příspěvky: 99
Bydliště: Trenčianska Turná
Karas píše:
Tohle pro mě není odpověď. ;)

Tak ti to napíšem inak.
Do modelov s hmotnosťou do 4kg je v dnešnej dobe nezmysel použiť spalovák. Je drahšia prevádzka, smrdí, špiní, vibruje, zlá odozva na knipel, nespoľahlivý....
Do modelov 4-6kg hlavne akro je elektrika lepšia
Do modelov nad 10kg patrí spalovák



_________________
Nie som zlý, iba rýpem. Do menej chápavých.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 21:13 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Hmm, typická odpověď člověka co létá velký éra. :D Nechce létat obří modely, ale jde o tu nezávislost na pohonné aku, zvuku a celkovému letovému projevu.
EDIT: Musí být nějaký mezičlánek, když do teď létá max 2 kg éra na elektro, tak přeci nepřejde hned na letadla co váží 10kg. To snad chápeš. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 28 srp 2011 23:12 
Plodný uživatel

Registrován: 17 čer 2011 13:20
Příspěvky: 199
Myslím, že hornoplošník bude určitě lepší, kdysi jsem začínal s modelem Amateur s motorem MVVS 2,5ccm. Pak jsem létal s modelem Simplex s MVVS 3,5 ccm - platil za kvalitní motor a nebyly s ním žádné starosti. Kolega, od kterého bychom se mohli učit asi všichni, létal MVVS 6,5 ccm - rovněž velmi kvalitní motor. V současnosti mám model Aeronca s 10 ccm, sice s ním nelétám, ale to kvůli nepřítomnosti plochy vhodné k tomuto letadlu - to je ale jiná.. motor startuje bez problémů, na plyn reaguje jak má atd. atd. Jinak spalováky mají spoustu úskalí jak už psal LV - smrdí, mastí, dělají kravál, a bývají náchylný ke správnému seřízení, což může být problém. Jinak si nemyslím, že jsou přežitek, ale elektrika je válcuje.



_________________
Aeronca 10ccm (1,8m), Symfonik V2 (3m), VSO-10 (3m -Fara), VT-116 (3m -Fara), motorový kluzák (2,3m - vlastní konstrukce), L-13 Blaník (3,25m - Fara - stavba)
http://aero1000.rajce.idnes.cz/
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 29 srp 2011 07:43 
Znalý uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 02 črc 2011 09:16
Příspěvky: 99
Bydliště: Trenčianska Turná
Karas píše:
Musí být nějaký mezičlánek, když do teď létá max 2 kg éra na elektro, tak přeci nepřejde hned na letadla co váží 10kg. To snad chápeš. ;)

Medzičlánok sú modely 1,6-1,8m kde je hmotnosť 3-4 kg a platí to čo som písal vyššie.
Neviem aký je rozdiel medzi závislosťou na pohonné aku a metyle. Akumulátory kúpiš na jar a je "vystaráno". Pre metyl do modelu 1,6-1,8m budeš jazdiť každý týždeň...



_________________
Nie som zlý, iba rýpem. Do menej chápavých.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 29 srp 2011 15:52 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
Taková dvoumetrovka ať už dolnoplošník nebo i horno s benzíňáčkem 30 ccm má všechny parametry pro létání s většími modely. Pokud tedy začínat s motory. Je fakt, že metylové palivo je dnes cenově na dvojnásobku benzínu, spotřeba je vyšší a seřizení nízkoobjemového metylového motoru je někdy docela zábava. :mrgreen: Jasně pokud už člověk má výbavu na metylové motory, tak asi není co řešit, ale pokud se rozhoduje, že pořídí jediný motor pak ty zážitky jako třeba zvuk kouř a nezávislost na pohonné baterii jsou celkem draze vykoupené. :mrgreen:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 29 srp 2011 16:42 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Hmm, takže podle vás, má člověk koupit letadlo za 10000,- k tomu motor za 5000,- a doufat, že to 5 kg éro nerozbije? Mě to přijde nelogický, jít hned do takovýho obříka. Srovnáme-li to s elektrou, tak pořizovací cena motoru, regulátoru pohonne aku bych řekl, že je vyšší. Navíc u spalováku vezmu kanystr a lítám, neřeším baterky. Pokud můžu říct jednu výhodu, která se mě osobně libí, tak je to výkon do poslední kapky. Žádný úbytek výkonu po 1 minutě letu, jako tomu je u elektry.
Co tak koukám na benzínový motory, tak nejmenší je 20ccm a stojí téměř 5 tisíc. Navíc ne každý má garáž jen pro letadla, kde může skladovat 3 m. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První spalovák
PříspěvekNapsal: 29 srp 2011 17:11 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
Karas píše:
Hmm, takže podle vás, má člověk koupit letadlo za 10000,- k tomu motor za 5000,- a doufat, že to 5 kg éro nerozbije? Mě to přijde nelogický, jít hned do takovýho obříka. Srovnáme-li to s elektrou, tak pořizovací cena motoru, regulátoru pohonne aku bych řekl, že je vyšší. Navíc u spalováku vezmu kanystr a lítám, neřeším baterky. Pokud můžu říct jednu výhodu, která se mě osobně libí, tak je to výkon do poslední kapky. Žádný úbytek výkonu po 1 minutě letu, jako tomu je u elektry.
Co tak koukám na benzínový motory, tak nejmenší je 20ccm a stojí téměř 5 tisíc. Navíc ne každý má garáž jen pro letadla, kde může skladovat 3 m. ;)


no tak to neee :o
letadlo dvoumetrovka v rozsypu: (když to má být trochu modelařina) cca 4,5 tis, pokud půjdeš do china modelu tak celé ARF za cca +- 6 tis
motor taktéž z chiny se dá pořídit za cca 3-4 tis
elektroniku předpokládám máš a pak už jen létáš.
litr benzínu tě přijde na cca 30 kč. + olej. + baterie na zápalko, ale tu většinou doma máš.
Těch výhod bych ti mohl vyjmenovat víc, ale mimo výkonu do poslední kapky je potřeba říci, že větší modely se chovají lépe než stroje o rozp. do 1.5 m, tudíž to rozbití je velmi nepravděpodobné už jen proto, že tady bylo uvedeno, že dotyčný už nějaký čas létá a tak předpokládám, že o seřízení modelu něco ví a nepošle do vzduchu neseřízený stroj. A ta nádhera když si třeba s takovým Piperem s motorem blafajícím na malý plyn uděláš nízký průlet. Jó benzín je benzín. :mrgreen:
Metylový motor stojí také pár Kč stačí se podívat, :roll:
musíš stejně mít baterii na žhavení, případně startbox, postupně si pořídíš starter, takže sebou tu baterii taháš taky a cena stroje je zhruba srovnatelná. :shock: a na toto téma by se dalo psát do aleluja. A pokud tě chytnou větší modely a většinou ano :D tak u toho benzínu stejně skončíš :oops:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 20 [ Příspěvků: 192 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist