Na trhu existuje poměrně široká paleta modelové řady FPV brýlí SkyZone Cobra ve velkém cenovém rozpětí:
Kdo po těchto brýlích pošilhává, porovnává jednotlivé verze, sjíždí recenze na Youtube, ale o velice důležité závadě modelové řady X se žádný recenzent na Youtube zatím vůbec nezmínil. SkyZone Cobra X trpí konstrukční vadou, kdy se FPV brýle (většinou bez varování) vypnou, když napětí na vestavěné 18650 baterii poklesne na 3,75V, to je asi po 15-20ti minutách při použití 3000mAh baterie. V baterii tak zůstane téměř polovina nevyužité kapacity a váš FPV model při ztrátě obrazu havaruje. Nepříjemné, u FPV brýlí této cenové kategorie, že?
O této závadě se diskutuje na různých diskusních fórech, například zde:
https://intofpv.com/t-cobra-x-goggles-serious-issueshttps://www.reddit.com/r/fpv/comments/mwt363/skyzone_cobra_x_goggles_have_poor_18650_battery/FPV brýle sice můžete napájet i přes USB nebo 12V vstupem, kde tento problém není, ale ta možnost pohodlného napájení vestavěnou 18650 baterií bývá významným důvodem pro volbu těchto FPV brýlí.
Výrobce o této závadě ví a nabízí možnost si dokoupit opravnou sadu, která z FPV brýlí SkyZone Cobra X udělá SkyZone Cobra X (V2):
https://atomrc.com/products/skyzone-cobrax-v2-dvr-upgrade-kitKromě opravy zmíněné závady získáte i lepší parametry DVR (support 60FPS recording, H264 MOV encoding, 9Mbps Bit rate)
Návod pro rozebrání FPV brýlí a demontáž zmíněných komponentů je zde:
https://youtu.be/LU_IJLBiKnoV současné době se již dají pořídit i FPV brýle bez této závady, SkyZone Cobra X (V2). Zde výrobce uvádí výdrž kolem 1h při použití 3500mAh 18650 baterie. Cenový rozdíl mezi verzemi Cobra S, SD a X (V2) je velice značný. Měl jsem možnost vyzkoušet verze Cobra SD i Cobra X (V1) a proto vám možná mohu pomoci při rozhodování, které FPV brýle pořídit.
Rozlišení a obrazCobra X nabízí vysoké rozlišení 1280x720, Cobra S/SD má rozlišení 800x480. Při použití běžné FPV kamery s 600TVL (720x576), nepoznáte prakticky žádný rozdíl v jemnosti obrazu. Cobra X sice umožňuje přepínat poměr stran obrazu mezi 4:3 a 16:9, dělá to však pouze ořezem, takže ztrácíte obrazové informace. Pokud budete chtít přes HDMI přehrávat i jiná videa, než z FPV kamery, tak vyšší rozlišení využijete. Protože ale displeje u obou modelů kreslí velice pěkně, nebýt OSD, asi bych při běžném pohledu FPV kamerou na krajinu nepoznal, jestli mám na hlavě Cobru X nebo Cobru SD. Takže ani toho nižšího rozlišení 800x480 u Cobry S/SD bych se vůbec nebál. Stále je to mnohem více, než u nejlevnější Cobry Lite s rozlišením 480x272.
Díky většímu rozlišení Cobry X zobrazuje OSD více informací ve dvou řádkách, oproti Cobře S/SD s jednou řádkou textu. U sloupcového RSSI grafu zobrazuje Cobra X i procenta signálu, u grafu napětí zobrazuje napětí i číselně. Jelikož mám horší zrak, zdá se mi ten drobounký text OSD Cobry X poměrně špatně čitelný, oproti pěknému velkému písmu OSD Cobry S/SD a zjednodušené sloupcové grafy u Cobry S/SD se mi zdají pro svůj účel plně dostačující.
Výdrž baterieVýrobce uvádí výdrž vestavěné 18650 baterie 3500mAh u Cobry X okolo 1h, u Cobry S/SD uvádí 1,5h. Díky již zmiňované závadě na Cobře X je však reálná doba výdrže okolo 15-20 minut. U opravené Cobry X (V2) se výdrž může přiblížit k 1h. Já na Cobře X naměřil 25 minut do zhasnutí obrazu (bez varování), u Cobry SD 75 minut, u obou s 3000mAh 18650 akumulátorem a aktivním DVR. Cobra SD varovala před zhasnutím min. 15 minut předem.
PřijímačCobra X a S umožňuje přijímat v režimu Rapid MIX (Steady View), Cobra SD používá pouze klasický Diversitní příjem. Výhoda Rapid MIXu vynikne spíše při rychlé změně polohy antény na VTX, např. u akrobatických koptér, kde u Diversitního příjmu při přepínání mezi RX anténami problikne krátce obraz, u směšovacího Rapid MIXu nikoliv. Rozdíl obou systémů je manifestován např. v tomto videu:
https://youtu.be/QJ9DGkS5XXQPro létání s klasickým modelem letadla bych se volby Diversitního přijímače v Cobře SD vůbec nebál.
Co říci na závěr? Pokud Vás nelimituje cenový strop, jsou SkyZone Cobra X(V2) výbornou volbou. Pokud plánujete používat vestavěnou 18650 Li-ionku, vyhněte se verzi Cobra X (V1). V poslední době se ale tyto staré verze Cobry X začínají objevovt v bazarech za poměrně zajímavé peníze kolem 4 tis. korun, takže kdo nechce používat vestavěnou baterku, může získat FPV brýle s výbornými parametry za zajímavou cenu.
Koho limituje cena, nebál bych se volby Cobry S/SD, na Bangoodu se daly sehnat ve slevě i za 3000kč.
Asi bych se bál té nejlevnější verze Cobra Lite s rozlišením 480x272. Sice jsem ji osobně nezkoušel, spíš soudím jen na základě ne úplně dobrých zkušenostech s Low Ress brýlemi SJ-RG01 a Eachine EW30. Pod rozlišení 800x480 bych nedoporučoval jít.