Právě je 29 čer 2024 09:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ebay
PříspěvekNapsal: 13 čer 2012 20:44 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Určitě spousta z vás už někdy na portál EBAY zabrouzdala nebo tam přímo nakupovala. Nejen ale pro ty ostatní se ale pokusím sepsat stručnou recenzi.

Takže, co je to vlastně to EBAY?
Je to aukční portál, kde kdokoliv může cokoliv nabízet buď formou aukce, kde kupující mohou na dané zboží přihazovat nabídky a nebo využít možnosti KUP TEĎ a zboží si zakoupit za stanovenou cenu. V podstatě je to něco jako naše Aukro.

Portálů Ebay existuje po celém světě několiv, já zde popíšu jen jeden a to anglickou verzi na adrese ebay.co.uk, jelikož umím jen anglicky a tento obchod je narozdíl od ebay.com v rámci EU, tedy zásilka zde koupená neprochází v ČR celním řízením. Tedy s tou lokací je to trochu složitější, ale to popíšu dále.


Obrázek

Sice jsem na obrázku předvolil RC modely, ale je možné nakoupit v podstatě cokoliv (knihy, starožitnosti, elektroniku, sběratelské předměty, oblečení...). Takže stačí zadat do vyhledávání co vás zajímá a vybírat.

Tak jsem vybral třeba ten první model letadla:
Obrázek

Toto je zrovna aukční typ nakupování. Tedy, aby jste předmět získali, musíte vyhrát aukci. Vyhrajete tak, že po skončení běhu aukce bude vaše nabídka pro prodávající tou nejvýhodnější (tedy nejvyšší). U tohoto typu nikdy nevíte, jaká bude konečná cena a jestli ten předmět vůbec získáte.

Důležité body:
1: Místo, kde se zboží nachází. I když je toto anglický portál, pokud je zde napsáno třeba "location: Hong Kong", pak zboží půjde z HongKongu a tedy přes celnici, takže na to pozor!
2: Informace, kam je prodávající ochoten zboží zasílat. Na tomto příkladu jen do United Kingdom,... takže okno klidně můžete zavřít a vybírat dál, jelikož vám to prodejce do ČR nepošle (případně ho zkusit ukecat přes email)
3: Hodnocení zákazníků. Při hodnocení 97% a víc je vysoká pravděpodobnost, že to zboží skutečně dostanete a ve správné formě. Prostě pokud byli bývalí zákazníci nespokojeni, tak je lepší nakoupit jinde.
4: Stav zboží. V tomto případě je letadlo použité / není nové.
5: Současná nejvyšší nabídka. Pokud chcete zboží získat, musíte nabídnout víc.
6: Čas do skončení aukce.

Podívejme se teď na druhý typ:
Obrázek
a důležité body:
1: Jak vidíte, je zde United Kingdom - z hodin zeměpisu určitě víte, že je to v rámci EU, takže OK (nehledě na to, že se tady o Anglii bavíme celou dobu) :)
2: Odesílá "worldwide", tedy celosvětově - tedy i do ČR.
3: Dobře hodnocený obchodník
4: Zboží je nové, nepoužité
5: Cena. K ní ještě musíte pak připočíst poštovné.
6: Informace, kolik kusů je k dispozici / už prodáno a možnost zvolit, kolik kusů chcete koupit.
7: Způsob zaplacení. Hlavní je ten Paypal... ten ale snad mají všichni.
8: Poštovné. Důležité je, aby jste si v předchozím seznamu nastavili CZE... nebo koukněte na další obrázek.

Obrázek
Takže tady máme přehled o poštovném. Můžete si znovu zkontrolovat odkud a kam prodejce posílá a za jakou cenu.
Na obrázku můžete vidět rozbalovací okno, kde je momentálně vybráno Czech Republic. Pokud je tam něco jiného a lze vybrat ČR, pak ji vyberte a klikněte na "Get rates", čímž se aktualizuje tabulka níže.
Další důležitý údaj, pokud kupujete více kusů je informace kolik zaplatíte za každý další kus (neboli Each additional item). Pak už tam je jen informace o typu zásilky a dokdy to tak prodejce odešle po obdržení platby.

Na záložce "Description" si ještě můžete pročíst detailnější informace o zboží. Třeba rozměry, historii, další obrázky atd.

Takže dejme tomu, že se vám toto zboží líbí a chcete si jej koupit. Klikněte tedy na "BUY IT NOW". Kliknutím ještě proces objednání nekončí, takže v dalším kroku potvrďte, že to myslíte skutečně vážně.
Obrázek

Co následuje?
Následuje kontrola objednávky, kliknutí na tlačítko placení přes PayPal, přihlášení se na Paypal a potvrzení platby. Pak už jen můžete čekat, až prodejce zboží odešle na vaši adresu. Adresa se bere primárně z PayPalu... pokud to chcete poslat jinam, musíte se s prodejcem domluvit. Obrázky dodám třeba později, momentálně při psaní této recenze nic objednávat nechci a tedy jsem nekliknul na tlačítko "Commit to buy".
A také samozřejmě pokud chcete něco objednat, musíte se nejprve zaregistrovat!

Platba probíhá stejně jednoduše jako na HobbyKingu nebo Dealextreme, takže se toho nemusíte vůbec bát.

Proč vůbec nakupovat přes EBAY?
- Tak především máte obrovský výběr zboží.
- Platby probíhají přes Paypal a tedy nedáváte nikomu číslo účtu (kromě Paypalu) a pokud by vás někdo napálil, tak PayPal by měl vrátit peníze. Je to služba původně vytvořená pro placení na Ebay.
- Ceny jsou mnohdy menší než v ČR a rychlost dodání je v mnoha případech kratší :) Ale to není tak přednost Ebay, jako lenost některých českých prodejců.

Něco závěrem
Párkrát jsem už na ebay nakupoval a jako zákazník jsem byl vždy spokojen. Zásilku vždy přinesla pošťačka a bez zvonění hodila do schránky. Akorát jednou zvonila, když ten balík se tam nevešel. Obvykle to je totiž posíláno zásilkou "Standard international postage", což je neregistrovaný balík. Zatím jsem ale objednával jen menší věci... takže u větších předpokládám, že to půjde jiným typem. Případně by určitě šlo s prodejcem dohodnout, aby to poslal jinak... za větší poštovné samozřejmě.
Takže za mě můžu nakupování na Ebay doporučit a nemusí to být jen v tom anglickém. :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ebay
PříspěvekNapsal: 17 srp 2012 00:06 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Také můžu nakupování na ebay doporučit, moje přítelkyně odtama kupuje normálně polotovary šperků a nevím že by se stalo že by odtamtud něco nepřišlo, já osobně s tím mám 2 zkušenosti jednu dobrou a jednu špatnou, začnu klasicky tou špatnou :-) chtěl jsem tam koupit jeden takovej speciální epoxid a bylo mi sděleno, že mám smůlu protože epoxid je hořlavina a tudíž že nejde poslat letecky, že to prostě nevezmou do letadla ten balíček a druhá zkušenost je zas výborná, koupil jsem tam plány na letadlo vytištěné na papír a s tím problém nebyl ani malinkatej, prostě mi to za pár dnů přišlo poštou :-)


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist