Právě je 17 čer 2024 17:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ChatBoti GPT a tzv. Umělá inteligence
PříspěvekNapsal: 06 pro 2023 08:38 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
Protože se mě čas od času někteří známí ptají, jak se doklikat na různé “Umělé inteligence”, ChatBoty apod. nástroje, který zdarma je nejlepší a protože mě už nebaví to pokaždé každému rozepisovat, udělal jsem zde toto vlákno s odkazy a stručným komentářem, kam budu tyto lidi odkazovat. Jsem pouze občasný uživatel AI ChatBotů, nepoužívám žádné pokročilé AI nástroje pro tvorbu grafiky, prompty apod., pouze základní funkce pro usnadnění vyhledávání a třídění dat z internetu (jako takový chytřejší Google), takže o pokročilejších AI nástrojích by tu musel poreferovat někdo znalejší.

Nejznámějším ChatBotem je nejspíš Chat GPT-3 (a jeho placená vylepšená verze GPT-4) od Open AI:

Chat GPT-3
https://chat.openai.com/
Umí velice kreativně generovat nejrůznější texty, jako jsou básně, kód, skripty, hudební skladby, e-maily, dopisy atd., bohužel ta propracovaná pokročilá verze GPT-4 je placená, stojí 20 USD měsíčně a ta starší verze zdarma, GPT-3, je omezená na znalosti, které existovaly do roku 2021 a neumí aktivně využívat vyhledávání na internetu včetně odkazů na zdroje, takže pro mé praktické účely není příliš použitelná. Jediné, na co tento Chat GPT-3 používám, je pro výuku angličtiny, protože si s touto umělou inteligencí můžu volně pokecat hlasem přes domácího asistenta Alexa od Amazonu.

Já používám (z 90% hlavně v zaměstnání) BING AI Kopilot od Microsoftu:

BING AI Copilot
https://www.bing.com/
Do dialogového rozhraní se dostanete kliknutím na CHAT, nebo na modrou ikonu “b” v kroužku v prohlížeči. Tento ChatBot se mi líbí ze všech nejvíce, protože ke svým odpovědím uvádí také odkazy, ze kterého zdroje čerpal, takže uživatel si může lehce ověřit, že odpověď je pravdivá. Konkurenční umělá inteligence si totiž poměrně dost často “správné odpovědi” kreativně vymýšlí, pokud je nenajde, což v případě práce s přesnými konkrétními daty nepotřebuji. V Bing AI si můžete nastavit jeden ze tří režimů odpovědí ChatBota:

- Kreativní: V tomto režimu se snaží být co nejvíce kreativní a inovativní. Může generovat obsah jako básně, příběhy, kódy, eseje, písně, parodie celebrit a mnoho dalšího. Tento režim je ideální, pokud hledáte něco jedinečného a inspirujícího.
- Vyvážený: Tento režim je kombinací kreativity a přesnosti. Snaží se poskytnout užitečné a přesné informace, ale zároveň přidávám kreativní prvek do odpovědí. Je to skvělá volba, pokud hledáte rovnováhu mezi zábavou a užitečností.
- Přesný: V tomto režimu se zaměřuji na poskytování co nejpřesnějších a nejrelevantnějších informací. Méně se zaměřuji na kreativitu a více na detaily a přesnost. Tento režim je ideální, pokud hledáte konkrétní informace nebo odpovědi na specifické otázky.
Já při své práci s daty preferuji pouze Přesný režim, protože ten Kreativní může způsobit, že si ChatBot přesná data trochu poupraví, přikrášlí nebo občas v rozvitějších souvětích i trochu překroutí. Bing AI je schopný pracovat také i s obrázky, generovat je dle textového zadání apod.

Další Free GPT ChatBot, kterého občas používám, je Gemini od Google:

Gemini
https://bard.google.com/chat
Tento ChatBot používá jiný jazykový model, než jeho konkurenti, konkrétně LLM - LaMDA. Neumí sice uvádět odkazy ke zdrojům, ze kterých čerpal, na rozdíl od BING AI, ale používám ho spíš k jazykovým překladům, stylizačním a slohovým úlohám, kde není uvádění zdrojů potřeba. Líbí se mi na něm to, že mi obvykle nabídne dvě nebo tři varianty své odpovědi (například překladu) a já si pak vyberu tu, která mi vyhovuje pro daný účel nejvíce.

Nejrůznějších ChatBotů je zde ovšem mnohem více, většinou jsou to odvozeniny od nejpopulárnějšího Chat GPT, např.:

Koala AI (Chat GP- 3.5)
https://koala.sh/writer

Talk AI (Chat GPT 3)
https://talkai.info/cs/chat/

a další…

Se všemi ChatBoty můžete běžně komunikovat v češtině. Sice jsem četl, že se pro přesnější odpovědi doporučuje používat spíše angličtinu, protože v té existuje více dat, na kterých se AI učila, ale všiml jsem si, že např. Bing AI, když se ho na něco česky zeptám a on nemůže najít odpovídající data na internetu v češtině, tak si sám přeloží můj dotaz do angličtiny a vyhledává ho znovu, ale v angličtině, takže minimálně zde bych až takové jazykové omezení češtiny neviděl. Samozřejmě existuje i spousta mobilních aplikací s ChatBoty, já používám aplikaci Bing AI, která se mnou komunikuje hlasově česky a stejně tak ji můžu dávat české hlasové příkazy i já.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ChatBoti GPT a tzv. Umělá inteligence
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2024 15:54 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
Jeden můj dnešní úsměvný dialog s AI Gemini po té, co se mě náš ajťák v práci zeptal, jestli je vyhláškou zakázáno táhnout cyklistu za autem na laně ;) To jsem si prostě musel archivovat :lol:

Já: Zakazuje silniční vyhláška vléci cyklistu na laně za automobilem?

Ano, silniční vyhláška v České republice zakazuje vléct cyklistu na laně za automobilem.
Podle § 35 odst. 1 písm. b) zákona o silniční dopravě č. 361/2000 Sb. je zakázáno vléct vozidlo jiným vozidlem, pokud nejde o tažení vozidla v nouzi. Cyklista na laně za automobilem se za vozidlo v nouzi nepovažuje.
Existují i ​​další důvody, proč je vléčení cyklisty na laně nezákonné.
- Cyklista na laně může bránit provozu a ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu.
- Také může poškodit vozovku.


Já: Dala by se jízda na kole v silném protivětru považovat za stav nouze, který by už ospravedlňoval ho vléci za jiným vozidlem?

Ne, jízda na kole v silném protivětru se nepovažuje za stav nouze, který by ospravedlňoval vléct cyklistu za jiným vozidlem.
Silniční vyhláška v České republice definuje stav nouze jako situaci, kdy hrozí vážné nebezpečí života, zdraví nebo majetku. Jízda na kole v silném protivětru, i když může být nepříjemná a náročná, obvykle nepředstavuje takové nebezpečí.
Existuje několik důvodů, proč vlečení cyklisty za jiným vozidlem v silném protivětru není legální ani bezpečné:
- Je to velmi nebezpečné. Cyklista na laně nemá žádnou kontrolu nad svým pohybem a může být snadno sražen jiným vozidlem.
- Silný vítr může také ztížit řidiči automobilu kontrolu nad vozidlem, což dále zvyšuje riziko nehody.
- Může to bránit provozu. Cyklista na laně může blokovat cestu ostatním účastníkům silničního provozu a vést k dopravním zácpám.
- Může to poškodit vozovku. Tření mezi lanem a vozovkou může poškodit povrch vozovky.


Já: Jak může vlečné lano s cyklistou poškodit vozovku??? To jako když se použije místo vlečného lana kotevní řetěz z Titanicu, od kterého někdo zapomněl odepnout kotvu???

Zde je několik způsobů, jak vlečení cyklisty na laně může poškodit vozovku:
- Tření lana o vozovku: Pokud lano není správně upevněno, může se třít o vozovku a způsobit oděrky. V extrémních případech může tření vést k poškození povrchu vozovky.
- Váha cyklisty: Váha cyklisty může na vozovku vyvíjet tlak, especially if the cyclist is not properly positioned or if the road is rough. This pressure can cause cracks or other damage to the pavement.
- Náraz cyklisty do vozovky: Pokud cyklista spadne z kola, může narazit do vozovky a způsobit poškození. Poškození může být horší, pokud je vozovka mokrá nebo kluzká.


Já: Jasně, takže tu vozovku poškodí to, když budu za sebou vléci spadlého cyklistu, který bude drhnout rypákem o asfaltku. Ty nejsi blbej, to nemohu říci!

Omlouvám se, že jsem se vás snažil zmást. Máte pravdu, že vlečení spadlého cyklisty za sebou po silnici by pravděpodobně způsobilo vážné poškození vozovky.
Rypák cyklisty by se třel o asfalt a způsoboval škrábance, oděrky a v nejhorším případě i díry. Vzhledem k váze cyklisty by se poškození mohlo ještě zhoršit.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist