Právě je 19 dub 2024 04:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 4 [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 25 bře 2013 23:05 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Zdravím všechny modeláře a kutily :) dlouho jsem zde nebyl a určitě jsem nikomu nechyběl, to je jasný :D ale došlo k tomu proto, že jsem se zapálil pro jednu věc, vzhledem k mým možnostem jsem se rozhodl vymyslet a vyrobit si svoji vlastní CNC frézku a to rovnou 4-osou :) makám na ní jako blázen, ale ještě není hotová, myslím, že bude tak za pár měsíců nejdřív, přeci jen bude to macek a je to hafo přemýšlení a konstruování něco takovýho postavit, rozhodl jsem se pro to aby pak pro mě bylo jednodušší vyrábět si různý přepážky do trupu z překližky, hromady žeber do křídel z balsy a taky kamarád mě do toho tlačil, že se mu nechtějí dělat ručně přepážky do modelů lodí které staví, takže de facto z lenosti :) jsem zvědavej, jak se mi to nakonec podaří, ale pokud ano, tak můžu pak i pro vás tady dělat různý věci pokud budete mít někdo zájem, to dá rozum. Přeji všem veselé a prima modelaření ;)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 25 bře 2013 23:59 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2012 16:55
Příspěvky: 377
Bydliště: Šternberk
Tak to by bylo super jak pes ::))) Ony by stačily ty přepážky a žebra. Jaký to bude umět formáty ? Myslím zdroj.



_________________
Každý modelář se stane pilotem. Pokud se mu to nepodaří, zůstane modelářem navždy. http://www.rcalbum.com/index.php?sum=1782&amode=
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 26 bře 2013 00:12 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Dělám to tak aby to bylo co nejvíc univerzální, protože kamarád kvůli kterému to také stavím zrovna v 3D modelovacích programech moc malovat neumí, takže postačí i naskenovaný papírový výkres nakreslený od ruky ovšem s podmínkou, že tam budou úplně všechny rozměry, takže i okótované středy kružnic a tak, prostě klasický strojírenský výkres postačí a já si z toho pak už program pro frézku budu umět udělat sám, důležitý je aby tam byli hlavně všechny rozměry, protože CNC tak prostě funguje, musí přesně vědět odkud kam má jet a kudy :) jinak já osobně preferuju pro tvorbu programů používat feature cam a ten umí importovat většinu formátů snad ze všech kreslících programů, takže v tomto by neměl být problém myslím :) ale jak jsem psal, je to dlouhá a trnitá cesta kterou jsem si před několika měsíci vytyčil :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 26 bře 2013 00:40 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2012 16:55
Příspěvky: 377
Bydliště: Šternberk
No ona ta frézka je šichta. Já se chtěl kvůi letadlu naučit to malovat a nakonec jsem to vyřezal rukama. :D Přišlo mě to rychlejší. Ale jsi dobrej, že do toho jdeš takhle komplet. Občas sem napiš jak postupuješ. Ono jak se budeš blížit k finiši, tak budou houfne přibývat kamarádi. :D :D :D



_________________
Každý modelář se stane pilotem. Pokud se mu to nepodaří, zůstane modelářem navždy. http://www.rcalbum.com/index.php?sum=1782&amode=
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 26 bře 2013 01:04 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
To nehrozí, do finiše mám hodně daleko, ale děkuji za uznání, je to fakt šichta, jen tak pro představu...na zkonstruování toho mého stroje používám jeden program, dělám to v počítači veškeré návrhy, výmysli, úpravy, následně na to pak výkresy podle kterých vyrábím součástky, prozatím jsem na tom tak, že vymyšleného toho mám tak zhruba 80% a vyrobeného asi polovinu a dělám na tom od prosince loňského roku přibližně 6 hodin denně po nocích po práci, když bych to dělal bez počítače, tak by to byla práce na několik let, v tom programu ve kterém pracuju je super, že jednotlivé součástky se dají poskládat do sestav a pak je vidět co kde bude nebo nebude fungovat, co kde do čeho bude nebo nebude narážet a tak už předem vím, že to pak bude fungovat podle mých představ, ale baví mě to, nemůžu se dočkat až jednoho krásného dne zařvu: HEURÉKA!!! :D
P.S.: před tím ale 100x zařvu: "kurva co jsem zas posral?" :D
P.S.2: houfně přibývajících kamarádů se nebojím, moc kamarádů nemám a na ty co chodí zčistajasna se samozřejmě dívám podezřele :D


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 26 bře 2013 08:56 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Obdivuju. Tenkrát jsem se do toho chtěl taky pustit, ale po úvaze o složitosti a finančních nákladech jsem to vzdal. Přeci jenom to není otázka pár stovek a musel bych ji využívat často.
Takže držím palce a kdyby jsi se občas napsal nebo dal foto bylo by to super. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 27 bře 2013 00:20 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Díky za uznání ;) Jinak zatím není co fotit, mám doma po svém pracovním stole rozházených zatím několik desítek součástek, které jsem si zatím stihnul v práci vyfrézovat a vysoustružit, zatím nic smontovanýho, pouze hromada dílů a hned vedle ní druhá hromada různých šroubů, segerovek, stíracíh manžet a tak, info abych tak řekl, tak řeším neustále nějaká dilemata, původně jsem si chtěl vyrobit dřevěný model stolu a ve slévárně si z něj nechat udělat litinový odlitek, jenže po výpočtu objemu stolu a vynásobením hustotou litiny mi vyšlo, že jen ten stůl by měl skoro 70 kilo, což je masakr, protože bydlím ve 4. patře bez výtahu :D takže prvotní plán skrachoval na takový kravině :D takže stůl bude z pertinaxové desky skoro 5 cm tlusté, rozměr 50x60cm, zkoušel jsem její pevnost a můžu říct, že pertinax v této síle by v pohodě unesl slona a hmotností je na tom několikanásobně líp jak těžká litina a na frézování dřeva a duralu myslím, že bohatě postačí, tam nebudou takové síly jako při frézování oceli. Pak jsem začal malovat v modelovacím 3D strojírenském CAD programu zbytek stroje, onen program má obrovskou výhodu, že má v sobě fyzikální modul a ten u jednotlivých dílů počítá mimo jiné i jejich hmotnost když tam zadám z jakého jsou materiálu, jak jsem psal, mám namodelováno zhruba 80% stroje a zatím jsem na necelých 80 kilogramech komplet, chybí mi tam už jen vřeteno, krokové motory a ještě několik převodů ozubenými řemeny, takže reálně to vidím tak, že bych se mohl vejít do 100 kil zhruba, což když budu chtít přestěhovat někdy někam do dílny, tak to rozeberu na 3 kusy a v pohodě odnesu už sám, k tomuto abych toho docílil vyrábím téměř vše z leteckého duralu, což je hodně pevný materiál a hlavně lehký, teda krom ocelových kalených tyčí, po kterých budou jezdit kalená lineérní ložiska taky ocelová, k tomu jiná ložiska, pak ocelové hnací trapézové šrouby a kvůli tomu aby ten stroj měl co největší životnost, tak veškeré šrouby kupuju pouze nerezové :) Jinak co se týká ceny, tak toje taková velká neznámá, řídící elektroniky se prodává po celém internetu neskutečné množství v různých cenových relacích, to samé i krokové motory, jde jen o to vybrat si něco, co na konkrétní stroj bude dost silné, ale zas ne zbytečně moc, protože cena za každý zbytečný Newton metr kroutícího momentu krokovýho motoru skáče po tisících korunách :) zhruba už asi vím do čeho půjdu a i s materiálem a ložiskama, šroubama, převodama a prostě vším okolo si myslím že bych se mohl dostat nějak okolo 20 000,- Kč což není mnoho ve srovnání s tím kolik stojí už hotová fréza a to jen díky tomu, že mám možnost si většinu součástek vyrobit sám...no uvidíme jak to dopadne :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 30 bře 2013 11:49 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 21:08
Příspěvky: 282
Bydliště: Vojenice RK
Ahoj, tohle nadšení pro věc moc dobře znám :D . Když si sesumíruju co si napsal: pracovní stůl 500x600 mm, váha do 100kg a materiál převážně dural, tak si naprosto neumím představit co to sakra má bejt?
CNC frézka s pracovním prostorem 600x210x36 mm vyrobená z nerezové oceli váží do 10-ti kg a poradí si s balsou a překližkou v přesnosti setin milimetru.
Né že bych tě chtěl odrazovat, ale než se do něčeho pustím, tak si promyslím na co to má být a podle toho vybírám koncepci. 4. osé CNC s trapézovýma tyčema na přepážky a profily do letadel? Bohatě stačí tohle: http://www.digisonic.cz/cnc.htm (první verze 2004-2006).
Až tu mašinu oživíš, tak klobouk dolů. Ale já osobně bych začal od menšího sousta a hlavně ověřenou konstrukci, protože nemám čas ani prostředky na odstraňování nějakých mích konstrukčních ptákovin (čím zkušenější konstruktér tím míň jich naseká). V jakém programu to kreslíš? Trochu umím SolidWorks, kreslil jsem tam dvoutaktní motor a pár dalších školních prací. Teďka se učím Inventor, protože mě vzali na Hradeckou pobočku naší firmy na pozici projektanta do konstrukční kanceláře a nepoužívaj nic jinýho.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 31 bře 2013 04:48 
Znalý uživatel

Registrován: 18 črc 2012 21:45
Příspěvky: 62
Za pár dní sem dám snad už pár fotek, kreslím to v Inventoru 2013, zkoušel jsem i solidworks, ale ten mi nepřišel tak dobrej, inventor je podle mě lepší, takovej trochu víc profi, alespoň já z toho mám takový dojem... "chvíli" trvalo se s ním naučit, ale teď když jsem se s ním naučil už celkem slušně dělat, tak jsem zjistil, že je geniálně udělanej a nic jinýho nechci :) Jinak od menšího sousta se mi začínat nechce, tam jsem byl před 20ti lety když jsem se strojařině začal věnovat a živit se s ní, teď si troufám tvrdit, že jsem už trochu dál, takže jdu rovnou do něčeho pořádnýho a kopírovat něčí vyzkoušené a ověřené koncepce rozhodně nebudu, nejsem číňan abych někde něco obšlehnul když si potřebuju vyrobit frézku, tak si ji prostě vyrobím a to sám, už i třeba pro to, že na těch fotkách z toho odkazu co jsi uvedl je několik konstrukčních chyb a paradoxů té frézky, jako například jaký smysl má dělat tuhé vedení lineárními ložisky, které je přišroubované na ne moc tuhé nějaké držáky z hliníkového plechu? Konstruktér který toto vytvářel, zřejmě mnoho nevěděl o rezonancích a rozkmitání a následné nepřesnosti...a další a další věci...U obráběcího stroje je základním parametrem tuhost a tu u 10ti kilogramové frézky fakt nenajdeš ;)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka
PříspěvekNapsal: 31 bře 2013 09:09 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
k.fredy píše:
Za pár dní sem dám snad už pár fotek, kreslím to v Inventoru 2013, zkoušel jsem i solidworks, ale ten mi nepřišel tak dobrej, inventor je podle mě lepší, takovej trochu víc profi, alespoň já z toho mám takový dojem... "chvíli" trvalo se s ním naučit, ale teď když jsem se s ním naučil už celkem slušně dělat, tak jsem zjistil, že je geniálně udělanej a nic jinýho nechci :) Jinak od menšího sousta se mi začínat nechce, tam jsem byl před 20ti lety když jsem se strojařině začal věnovat a živit se s ní, teď si troufám tvrdit, že jsem už trochu dál, takže jdu rovnou do něčeho pořádnýho a kopírovat něčí vyzkoušené a ověřené koncepce rozhodně nebudu, nejsem číňan abych někde něco obšlehnul když si potřebuju vyrobit frézku, tak si ji prostě vyrobím a to sám, už i třeba pro to, že na těch fotkách z toho odkazu co jsi uvedl je několik konstrukčních chyb a paradoxů té frézky, jako například jaký smysl má dělat tuhé vedení lineárními ložisky, které je přišroubované na ne moc tuhé nějaké držáky z hliníkového plechu? Konstruktér který toto vytvářel, zřejmě mnoho nevěděl o rezonancích a rozkmitání a následné nepřesnosti...a další a další věci...U obráběcího stroje je základním parametrem tuhost a tu u 10ti kilogramové frézky fakt nenajdeš ;)



Tak, tak....
Proč něco kopírovat, když si to člověk dokáže udělat sám a na větší kvalitativní úrovni a naprosto souhlasím: tuhost a poctivá konstrukce = vyšší hmotnost....
A čínský shity... nasrat jim za to na hlavu :twisted:



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 4 [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist