Právě je 26 čer 2024 14:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FUTABA T8-J
PříspěvekNapsal: 20 čer 2012 10:17 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Tak historicky první recenze RC soupravy zde na fóru napíši já. ;)
Udělal jsem si radost a pořídil o kategorii vyšší vysílačku než jsem měl do teď. Na trhu není až takový výběr, co se týče levnějších 8-kanálů, ale hned jak jsem spatřil tuhle Futabu, tak jsem si byl jistej, že ji chci. Nejen, že cenově byla přijatelná, ale funkčně a vzhledově se mi moc líbila. Navíc cena přijímačů se pohybuje od 750,- za 6ch do Parkfly až do 1100,- za 8ch do větších modelů. Což je myslím natolik zajímavá cena, proti konkurenci.

OBSAH BALENÍ:
Hned na první pohled překvapí velikost krabice. Už to napovídá, že se jedná o celkem malou vysílačku s velkým srdcem. ;) Co jsem se dočetl, tak výrobce dělá defaultně pouze Mode 2, takže je nutná konverze, ale později se zmíním více.
Příloha:
1.jpg
1.jpg [ 339.92 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]

Příloha:
2.jpg
2.jpg [ 325.66 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]

V krabici naleznete samozřejmě samotný vysílač, akumulátor 5čl. NiMh 2000mAh, nabíječ, Přijímač 8ch, Vypínač palubní elektroniky, zřejmě plíšek na plyn a německý a anglický návod. Český návod jsem sice obdržel, ale pouze na CD. :?

VYSÍLAČ - design:
Vysílač je o něco menší než byla DX6i, ale ergonomie tím neztratila. Je krásně lehká. Displej je suprový, krásně čitelný a podsvícení příjemné. Ovládání pomocí joysticku je komfortní. Co mě ale zaráží, tak vysílačka není vyvážená, překlápí se naštěstí dopředu, takže nehrozí "pupkové" ovládání.
Příloha:
3.jpg
3.jpg [ 307.91 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]

Jak je možné vidět na obrázku dole, tak displej je plně pokryt údaji. Vše důležité je tam vidět. Jen ve stručnosti. Zobrazuje samozřejmě název modelu (10 znaků), dvoje stopky, pozici trimů, stav aku a systémový čas. Dále ikonu zda se jedná o letadlo či vrtulník a zkratku normy přenosu (FHSS, S-FHSS).
Všechny spínače jsou dobře dostupné a dva z nich jsou 3-polohové. Mimo spínačů se uprostřed nachází otočný ovladač na další proporcionální kanál a nad nim je signalizační LED, mimochodem dokáže svítit snad šesti barvama :P
Co je ovšem pro mne nejzajímavější, je absence klasického "pendreku". Anténa je uvniř všesměrová. Což je podle mne výhoda, hlavně se nemusím bát že ji zlomím. ;)

SOFTWARE:
Asi zde nemá cenu popisovat veškeré programové možnosti, jednak to všechny bude nudit a taky to všechno ještě nevím. :) Menu je podle mne logicky členěný a nastavování pohodlný. Co se mi hodně líbí, tak jsou stopky na plynu, kde si přesně mohu nastavit v %, při které se stopky spustí. Dále bych vyzdvihnul test dosahu, pěti bodové křivky plynu, asi 6x programovatelný mix a asi 4 předdefinované mixy.
Příloha:
5.jpg
5.jpg [ 257.81 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]

Spínače jsou plně programovatelný a je možno jim přiřadit jakoukoli funkci. Pokud není plyn v nulové poloze, vysílačka vás varuje, což je taky dobré. Co se týče displeje, tak abych nezapomněl. Podsvícení lze nastavit, buď na plně ON, plně OFF nebo jako to mám já, že se po několika vteřinách nepoužívání zhasne podsvicení. To stejné platí o podsvícení joysticku.

MOŽNOSTI:
Jak jsem psal v úvodu. Vysílačka je továrně vyráběna v Mode 2. Ovšem jak softwarově, tak hardwarově lze snadno změnit. Já zde stručně popíšu změnu mechaniky. Už před koupí, jsem studoval jak se provádí změna a musím uznat, že jednodušší to snad být nemůže. Musí se sice otevřít vysílačka, ale uvnitř se povede jednoduchá úprava. V podstatě se premístí kousek plastové krabičky z jednoho křížového ovladače na druhý. K tomu je potřeba povolit a dotáhnout dvojici šroubů.
Vysílač je možné napájet buď 4čl. nebo 5čl. a nabíjení se provádí přes konektor na boční straně. Ještě bych zmínil párování.
Zde je to opět změna proti Spektrum. Nejsou potřeba žádné propojky. Stačí oba komponenty zapnout a na přijímači podržet (2s) mikrospínač. Failsafe se zde nastavuje programově, takže se dá nastavit přesně podle potřeb v menu.

ZÁVĚR:
Za tu cenu, si myslím, že je to dobrá volba pro ty, co jednak chtějí kvalitnější soupravu a vyžadují především větší programovací možnosti a více kanálů. Jedinná věc, kterou bych zatím vytkl, je zadní kryt baterie. Otevírání a zavírání jde ztuha, ale tam člověk neleze každý den. Co se mi naopak moc líbí tak je displej a ovládání.
Pokud bude kohokoli cokoli zajímat, tak se může zeptat. Zatím nejsem ve fázi, že návod je na dně skříně, takže se stále učím. Postupně budu doplňovat nějaké zajímavosti a zkušenosti.



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUTABA T8-J
PříspěvekNapsal: 20 čer 2012 16:21 
Znalý uživatel

Registrován: 16 čer 2011 22:56
Příspěvky: 74
Zdarec
Tak to vypadá moc pěkně. Já jsem si kdysi koupil T6EX - mimochodem první 2,4 GHz v Chlumci ;) ale moc nadšený z ní nejsem. Když to srovnám s OPTICem tak silně kulhá. Vadí mi na na ní zejména absence stopek, popř počítání minut a hlavně zamknutí plynu. Koho už někdy vzala vrtule od 1kW motoru přes achilovky tak ví o čem mluvím. Stačila malá nepozornost a už to stříkalo. :cry: Jestli jsem to dobře pochopil je to ta co k ní nepasují staré FASST přijímače?
Pajax 007


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUTABA T8-J
PříspěvekNapsal: 20 čer 2012 18:26 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Pajax 007 píše:
Zdarec
Tak to vypadá moc pěkně. Já jsem si kdysi koupil T6EX - mimochodem první 2,4 GHz v Chlumci ;) ale moc nadšený z ní nejsem. Když to srovnám s OPTICem tak silně kulhá. Vadí mi na na ní zejména absence stopek, popř počítání minut a hlavně zamknutí plynu. Koho už někdy vzala vrtule od 1kW motoru přes achilovky tak ví o čem mluvím. Stačila malá nepozornost a už to stříkalo. :cry: Jestli jsem to dobře pochopil je to ta co k ní nepasují staré FASST přijímače?
Pajax 007

Ahoj, pochopil jsi to správně. Je to levnější varianta FHSS a S-FHSS.
Dneska jsem ji testoval a naprostá spokojenost. Musím opravit, že vysílačka je na krku vyvážená přesně, původně se to nezdálo. Ale musel jsem si předělat aretaci plynu. Jelikož jsem měl dříve hladký chod a najednou jsem měl vroubky tak to byl takovej nezvyk a přišlo mi to strašný, takže jsem tam dal hladký plíšek a supr. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist