Právě je 26 čer 2024 14:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 8 z 8 [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Má smysl medializace kauzy-stát chce okrást vlastníky nemovitostí
 1. ano občané se ozvou  29%  29%  [ 2 ]
 2. ne občané se neozvou  71%  71%  [ 5 ]
 3. nevím  0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 7

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2024 00:42 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
LEON píše:
@dotaz Abys mohl létat jako samostatný modelář nad 120m legálně, budeš si muset udělat licenci na Specifickou kategorii a zažádat o oprávnění k provozu (OkP).

Děkuji LEONe,
v rychlosti jsem papíry prošel a rád bych si ověřil, že cesta kterou radíš zahrnuje:
1) Žádost o oprávnění k provozu pro kategorii „specifická“ obsahuje: Očekávané datum zahájení provozu a Očekávané datum ukončení
2) Příloha žádosti o vydání Oprávnění k provozu dle bodu 3.5 obsahuje: Lokalitu provozu
3) Správní poplatek je 4000 Kč.

Takže na jeden letový den na jednom místě dám 4000 Kč.
Snad, když budu chtít další den nebo další místo, tak je to za 400Kč. Kdybych to zkusil na dlouhou dobu, tak je to stejně na dva roky.


Jestli je to pravda, tak to není rada nic moc !!! Nebo jsem něco přehlédl?

Už podle toho někdo létá?


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2024 00:53 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
joskapilot píše:
já tu nelegální(zatím) , ale v rámci možností ještě bezpečnější (, jsme svobodná země.
A ten kdo nedodrží pravidla tak je za případné potíže zodpovědný. Pokud poletíte výš jak 120m, třeba těch 300m, tak se musíte zeptat sám sebe, ohrožujete někoho?


Obdivuji tvoji odvahu navádět k nelegálnímu jednání, i když tam vidím to tak je za případné potíže zodpovědný. Avšak porušovat vědomě zákony neberu jako správné.

Opravdu není jiná cesta?


joskapilot píše:
Když vám úředník napíše abyste vyskočil z okna, tak to uděláte?

Soráč, ale musím napsat:
Když vám joskapilot napíše abyste vyskočil z okna, tak to uděláte?
Neudělám...

joskapilot píše:
Re Dotaz, ten odkaz není veřejný takže neřešte.


Takže je tu nějaká skrytá sekce, jen pro pozvané? Jak mohu získat přístup? Mám napsat do jiné sekce?


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2024 16:00 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1068
Bydliště: Nové Město nad Metují
dotaz píše:
LEON píše:
@dotaz Abys mohl létat jako samostatný modelář nad 120m legálně, budeš si muset udělat licenci na Specifickou kategorii a zažádat o oprávnění k provozu (OkP).

Děkuji LEONe,
v rychlosti jsem papíry prošel a rád bych si ověřil, že cesta kterou radíš zahrnuje:
1) Žádost o oprávnění k provozu pro kategorii „specifická“ obsahuje: Očekávané datum zahájení provozu a Očekávané datum ukončení
2) Příloha žádosti o vydání Oprávnění k provozu dle bodu 3.5 obsahuje: Lokalitu provozu
3) Správní poplatek je 4000 Kč.

Takže na jeden letový den na jednom místě dám 4000 Kč.
Snad, když budu chtít další den nebo další místo, tak je to za 400Kč. Kdybych to zkusil na dlouhou dobu, tak je to stejně na dva roky.


Jestli je to pravda, tak to není rada nic moc !!! Nebo jsem něco přehlédl?

Už podle toho někdo létá?


Stížnosti Dotaze musíš směřovat na toho, kdo tu legislativu u nás uvedl v platnost, tedy ÚCL ;)
Pak je tu druhá možnost, kterou jsi zmiňoval, přihlásit se do SMČR/Klem. Tedy pokud budeš létat na letištích, na kterých má SMČR povolen provoz a s modelem, který plně odpovídá směrnicím SMČR/Klem.

dotaz píše:
joskapilot píše:
Re Dotaz, ten odkaz není veřejný takže neřešte.


Takže je tu nějaká skrytá sekce, jen pro pozvané? Jak mohu získat přístup? Mám napsat do jiné sekce?


Jsou tu různé neveřejné sekce pro Adminy a Moderátory, do kterých nemají běžní návštěvníci přístup. Ta co jsi uváděl, byla jednou z nich. Až se staneš Adminem nebo Moderátorem, zpřístupní se Ti i další části fóra.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Online
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2024 16:37 
Znalý uživatel

Registrován: 07 črc 2022 18:10
Příspěvky: 64
Re Dotaz :
Na rcmanii rozdávate Ban za nesouhlas z legislativou která ať už je platná má stále víc nedostatků než by autor chtěl.
Původně byla psaná pro zvětšení bezpečnosti.
To jak to bylo zpracováno vypadalo jako když má pouze stopnout letecké modelářství.
Na zakázku lobby firem co finišují dopravou drony.
Po posledním rozvolnění začínám věřit že to bylo jenom nedomyšleno do všech detailu a každá kritika lidí má svou odezvu v tom dobrém.
Trefovat se do vlastní nohy SMČR umí. A hloupost nezná mezí. A to že se někdo bojí psát sám za sebe Tomáši jen ukazuje jak se bojíš faktu že má někdo jiný pravdu.
Je otázka času kdy začnou modeláři svazu více přemýšlet proč musí platit členské příspěvky za něco co nemusí. Respektivě za to že se modelaření samo zahubý.
Už i z úřadů lidé píšou že je lepší létat bezpečně než dle papírů. Nikdo ti tady alibi neudělá, myslím na tvé Bany na rcmanii. Nikdo tady nepíše, a nenavádí k trestné činnosti.
Pouze ukazuje cestu jak létat bezpečně a hlavně to všude píši, včetně Facebooku kde to čtou tvůrci legislativy, nestydím se za svoje názory a vždy píšu že je to na každém jak bude létat. A kupa lidí legislativu neřeší vůbec, takže si na Rcmanii klidně svoje ovečky udávej že shazují bonbóny na modelářských akcích a podobně, protože to je nelegální (zatím).
Čest práci Soudruhu


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2024 18:22 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
LEON píše:
Stížnosti Dotaze musíš směřovat na toho, kdo tu legislativu u nás uvedl v platnost, tedy ÚCL ;)

Nestěžuji si, jen jsem překvapen, že jsi to rovnou nenapsal. Protože bez toho, aby jsi napsal, že to stojí 4000 Kč a je to jen na jedno místo, je tvoje rada dost "hraběcí". Nebo jsi to taky nevěděl? Pak se omlouvám.

Zároveň mě zajímá, zda tak někdo létá a má zkušenost se Specific.

.

LEON píše:
Pak je tu druhá možnost, kterou jsi zmiňoval, přihlásit se do SMČR/Klem. Tedy pokud budeš létat na letištích, na kterých má SMČR povolen provoz a s modelem, který plně odpovídá směrnicím SMČR/Klem.
To s těmi letišti jsi si jist? A jaké jsou ty "směrnice". Našel jsem jen limit 25 kg.

.

LEON píše:
Jsou tu různé neveřejné sekce pro Adminy a Moderátory, do kterých nemají běžní návštěvníci přístup. Ta co jsi uváděl, byla jednou z nich. Až se staneš Adminem nebo Moderátorem, zpřístupní se Ti i další části fóra.

Snažil jsem se to zde prozkoumat. LEON je Administrátor a Globální moderátor, to chápu. Ačkoliv se v phpBB docela historicky orientuji, na moderátora/admina se necítím.

Ale joskapilot, BeneFitmodel, rasil jsou pouze členem neveřejné skupiny VIP. Tedy odhaduji, že příspěvek je ve skupině VIP. Nikoliv jak jsi psal v sekci pro Adminy a Moderátory. U skupiny VIP se píše Toto je otevřená skupina, noví uživatelé mohou žádat o vstup do této skupiny.. Žádné podmínky, tedy prosím o přístup do skupiny VIP. Díky


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2024 18:25 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
joskapilot píše:
Čest práci Soudruhu
Podle sebe soudím tebe. Je u tebe normální urážet lidi, co se jen ptají??
Jinak tvému příspěvku nerozumím. Vysvětlení snad neposílej.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2024 20:55 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1068
Bydliště: Nové Město nad Metují
@Dotaz: Ad. Specific: Opravdu nenosím v hlavě celou (EU) 2019/947 legislativu a je mi líto, že neznám všechny podrobné detaily o všech souvisejících kategoriích, včetně té Specifické :) Že se za Specific něco platí, o tom jsem povědomí měl, ale zatím jsem pročítal hlavně legislativu přímo související s modelařinou, tedy Open kategorii a v poslední době vše kolem SUB250. Předpokládám, že Specifická a Certifikovaná kategorie jsou určeny (nikoliv výhradně) spíš pro ty, kteří létají s koptérami a mají to jako svoji živnost. Díky za upřesnění té částky.

Ad. Model SMČR: Jako nečlen SMČR neznám všechna jejich pravidla a směrnice, jen jsem citoval SMČR web, který popisuje pravidla pro jejich modely:
Model letadla odpovídá Sportovnímu řádu České republiky pro letecké modeláře Svazu modelářů České republiky, Klubu leteckých modelářů České republiky a/nebo FAI pravidlům
Google mně vyhodil tyto související odkazy:
https://svazmodelaru.cz/klem/2020/12/02/deklarace-o-provozu-modelu-letadel/
https://svazmodelaru.cz/klem/Pravidla/SRad2020.pdf
Matně si ještě pamatuju cosi o nějakých minimálních rádiusech zaoblení hran na jejich modelech letadel a o maximálním povoleném napětí pohonných akumulátorů. Pro víc informací by ses musel mrknout na jejich svazové fórum RCmánii.

Ad. Letiště pro létání členů SMČR: Diskuse o povolených letištích k provozu RC modelů pro členy SMČR jsem zachytil na FB modelářské skupině. Neznám jejich počet ani podrobnosti, pouze si pamatuji, že se tato letiště měla oznámit na ÚCL do nějakého termínu, aby na nich byl provoz pro členy SMČR umožněn. Je možné, že se v 2024 v tomto něco změnilo, ale legislativu pro SMČR nesleduji, určitě to mají někde k dohledání na svém fóru.

Ad. Uzavřená skupina pro administrátory a moderátory: Toto je skupina sloužící pro pracovní komunikaci administrátorů, moderátorů, zkrátka pro členy podílející se na tvorbě vzhledu a struktury fóra, která doznává v posledním roce změn. Role přiděleného globálního oprávnění v PhPBB fóru (např. ta moje) je po kliku na konkrétního uživatele vidět, jak sis všiml. Přidělení individuálního moderátorského oprávnění uživatele pro moderování konkrétní sekce se ale nijak v popisku uživatele neprojeví, takže kdo všechno má oprávnění moderovat nějakou přiřazenou sekci fóra, to v popisku dané osoby viditelné není. Leda že bych u každé takové osoby napsal do popisku "Moderátor" ručně, pro což tu zatím nebyl důvod. Prostě je tato pracovní skupina moderátorů zatím nazvaná VIP, její diskusní vlákno není ostatním uživatelům v hlavní sekci ani viditelné, proto se divím, že je kvůli tomu tady takový rozruch :lol: Zkusím ho ještě víc skrýt, aby nebylo na očích a nemátlo běžné uživatele :)
Můžeš se také stát tvůrcem obsahu tohoto fóra, jako kdokoliv. Pak Ti může být přidělena také funkce moderátora nějaké Tvé oblíbené sekce a časem i nějaké globální oprávnění pro spolupodílení se na vzhledu tohoto PhPBB fóra, to už ale nezáleží na mně. Tím bych toto off-topic téma v této diskusi o legislativě asi uzavřel :)



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Online
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2024 14:46 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Pane dotaz, je to opravdu nepříjemné, ale musím to napsat na rovinu.
Jako modelář létající jen a pouze větroně nejspíše končíte, EU Vám to prostě zakázala, nikde to takto polopatě není napsané, ale praktický výsledek tj. nemožnost legálně provozovat tohoto koníčka vyjde na stejno.

Popravdě, ani organizování se ve SM ČR Vám v dlouhodobém horizontu (no spíše 2-3let, max.5) prostě nepomůže.
Můžete se rozčilovat, můžete klet a nadávat, či dokonce se navážet do místních členů, ale je to tak vše co s tím můžete provést...

SMČR prostě zvolil totálně špatnou strategii pro jednání s ouřady a prohráli to nejenom za sebe, ale bohužel rovnou za všechny modeláře. :?

Už slyším Váš dotaz, pane dotaz, A proč?
Je to prosté pane dotaz, protože řízený vzdušný prostor byl vždy a všude zpoplatněn. Kdysi za dob starého leteckého zákona to bylo od 300m no a podle nového je to od 120m.
Pravda zatím je to "zdarma", ale také to do 100% spuštění U-Space ještě není řízený vzdušný prostor...
Takže není služba = řízení prostoru od 120m, není poplatek, ZATÍM... ;)
Pak už nepomůže nic, nejenom že organizování se u SMČR bude k ničemu, ale už i svěcená voda bude k ničemu, ďábel=komerce bere vše. :lol:



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 01 čer 2024 10:13 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Ať ještě někdo co i jen naznačí, že ÚCL je zde pro zajištění letecké bezpečnosti, tak ho pošlu... :twisted:

Mají na svém webu neskutečný bordel!
Vypadá to, že zrušili všechny své OOP, nejsou prostě na jejích web stránkách k nalezení! :shock:

Chtěl jsem prostudovat to nové OOP o rozvolnění létání dronů ve městech tedy v HOP a dát na něj odkaz i sem.

Vyzkoušel jsem následující logické cesty jak tohle nové OOP na webu ÚCL nalézt:
1. jako první se nabídl odkaz na Dokumenty se https://www.caa.cz/dokumenty/ prostě nic
2. další mne napadlo hledat to v sekci Bezpilotní letadla https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/ opět nic
3. napadlo mne hledat i v sekci Aktuality https://www.caa.cz/news/?category=753 zase nic
4. poslední nápad byla Úřední deska https://www.caa.cz/urad-pro-civilni-let ... deska-ucl/ hurá sekce OOP, nooo :o :roll: :twisted: a výsledek je zde
Příloha:
ÚCL a jejích práce na bezpečnosti leteckého provozu.jpg
ÚCL a jejích práce na bezpečnosti leteckého provozu.jpg [ 61.88 KiB | Zobrazeno 98 krát ]


Zato jsem tam našel, že hledají mraky lidí, mimo jiné i někoho do party pro regulaci UAV, nebylo by od věci tam mít špiona, kdo se tam přihlásí z modelářů? ;)
https://www.caa.cz/news/volne-sluzebni- ... 54-24-110/



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 01 čer 2024 10:33 
Znalý uživatel

Registrován: 07 črc 2022 18:10
Příspěvky: 64
Ahoj
Bene asi se fakt snažíme naprosto zbytečně, dokud lidé nebudou dostávat pokuty tak se nic dít nebude, ty zodpovědný raději přestanou létat aby náhodou neměli problém se zákonem, kterýmu nerozumí snad nikdo na 100%.
A ty co létají jak chtějí protože mají na případné právníky peněz dost, tak budou dál létat jak se jim zachce.
Chystám se udělat video o stínové legislativě co stojí na jedné společně aplikaci která bude spojovat plánování letu a monitorování okolního provozu.
A něco o tom že kg železa když spadne na nohu je horší než kg bublin Epp, Epo...


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 8 z 8 [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist