Právě je 17 čer 2024 16:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 7 z 8 [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
Má smysl medializace kauzy-stát chce okrást vlastníky nemovitostí
 1. ano občané se ozvou  29%  29%  [ 2 ]
 2. ne občané se neozvou  71%  71%  [ 5 ]
 3. nevím  0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 7

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 02 úno 2024 14:44 
Nováček

Registrován: 08 srp 2023 17:53
Příspěvky: 5
Ale vzdyt je to pravda. Zapomel jsem dodat,ze mnozi tak prozijou cely svuj aktivni modelarsky zivot i jeho dozvuky,kdy vzpomina a k modelarine se vraci a vede k nemu blizke. Nemusi se honit za medajlemi ,tam plati pravidla a bez jejich dodrzovani je nedostanes. . Staci mit radost pri stavbe od piky ci ze skoro hotoveho. A pak ,ze to leta. Z podstaty veci nikdo nechce delat nikomu skodu svym pocinanim,ale ani sobe. Neni to levny konicek. Takze jak jsem psal. Staci placek kde vzletnu a pak jiste pristanu. Ve vzduchu je relativni bezpecno. Pro me ,pro me kolegy , vnuky a pro vsechny z meho okoli.
Nebudu podporovat nesmysly. Vzdyt obycejny vetsi sutr ,ci golfovy micek, udela uveden v let skody nad ramec vetsi ,nez je model letounu.
Takze zakazeme golf a detem hazeni kamenem a prak bude na zbrojak. :mrgreen:
A s nutnou registraci v prakovem svazu.
Pozn. Nikoho nechci drazdit , zijeme v absurdne divne dobe kde omezena zajmovava mensina omezuje a dehonestuje vetsinu.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 03 úno 2024 09:38 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
Jasně, tou větou, že většina modelářů a lítačů netuší, že svým koníčkem prováději něco nezákoného, jsem vůbec nemyslel, že by tím automaticky nějak ohrožovali své okolí. Prostě se jen třeba "proviňují" z pohledu legislativy, ale ve skutečnosti mohou létat mnohem bezpečněji a ohleduplněji než frajeři co si udělají a zalaminují "Piloťák" Open A1/A3 a polepí si QR kódy třeba celý model... Znám několik lidí, slušných modelářů, kteří kvůli legislativní buzeraci buď s modelařením úplně skončili, nebo se k němu chtěli po mnoha letech vrátit a nevrátili právě jen kvůli tomuto svému "pocitu provinění", že by dělali něco nezákoného. Prostě to tak mají nastavené. Ale stejně tak znám opravdu mnoho obyčejných lidí, kteří spousty let létají někde na louce třeba s nějakým obyčejným EPP modelem a stále nevědí, že dělají něco "špatného", protože nejsou v žádném "klubu", nějaké klábosení na modelářských diskusních fórech je nezajímá a když už chodí na internet, tak úplně kvůli jiným věcem, než je modelařina a legislativa...

Jinak když je řeč o té bezpečnosti létání, je tu poměrně zajímavá, ale přesto u nás velice přehlížená aplikace Safe Sky, která může modelářům velice pomoci a rozhodně přispěje k bezpečnosti letového provozu více, než nějaký DronView:
https://www.rcfree.eu/viewtopic.php?f=23&t=934
Sám ji občas používám a výstraha mi hlásí opravdu kdejaký přibližující se paraglajd nebo kluzák a viděl jsem tam dokonce i balón, když nedávno létaly nad naším městem. Podle mě tahle apka stojí za popularizaci mezi modeláři, i když je primárně určena pro piloty letadel.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 08 bře 2024 14:23 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Líbí se vám píseň Zkratky od Ivana Mládka viz. viewtopic.php?p=11482#p11482 ?

Tak to byl pouze slabý odvar na tuhle následující již i pro modeláře povinnou "slovní" výbavu!

Už jenom ten název videa! "UAVA webinář ÚCL 2024 OkL a OkP" :roll:
Ve volném překladu "Webinář Aliance pro bezpilotní letecký průmysl a Úřadu pro civilní letectví k novému možnému provozu dronů (modelů) v Otevřené kategorii - Oprávnění k letu (OkL) a Oprávnění k provozu (OkP) od počátku roku 2024", naprosto jasné, no né? :shock:

Tak nějak cítím v kostech, že tahle problematika bude čím dále, tím více denním chleba modeláře, co si bude chtít zalétat někde jinde, než v rezervacích zvaných, oficiální povolené modelářské letiště... :twisted: :roll:
Dalším veledůležitým pojmem bude "Zeměpisná zóna" a v tom odkazu doporučuji si pročíst a zamyslet se nad "Dalšími připravovanými kroky".

Tož modeláři, létači jakékoliv kategorie nad 250g, zvykejte si! :mrgreen:
Obzvláště ti neorganizovaní modeláří, co se jim nezajídá přístup svazu či jejích "vybojované výhody", které svaz opomíná pojmenovat pravdivě, že platí (budou platit) pouze pro od ÚCL oficiálně schválená modelářská letiště = rezervace=zeměpisné zóny... ;)



Nějaký náznak o pokus vysvětlit terminologii a možnost trochu se v tom zorientovat... nerozčilujte se, dron=model a pamatujete legislativa zná už jen a pouze pojem dron nebo také UAV! :lol:
https://dronpro.cz/jak-se-orientovat-v- ... i-s-dronem





_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 26 dub 2024 08:57 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Zajímavé. Tohle na mne dnes vyplivl internet.
Sice pro rok 2023, ale článek z RCR 4/2023 kde mohou létat modeláři v zásadě pořád platí.
https://lmkstr.cz/images_static/files/s ... _04_23.pdf



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2024 11:08 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 560
Bydliště: střední EU
Příspěvek, který napsal joskapilot zde viewtopic.php?p=12190#p12190
(díky za něj a souhlas)
mne vyprovokoval podívat se co na to říká organizovaná RCMafia, že neorganizování kopteráří se od byrokratů z ÚCL dočkali uvolnění podmínek pro létání, když těm pravým, hodným, organizovaným modelářům vyjednal SMČR tamtéž místo výjimek, samé ústrky od potírání mládeže až po zavírání do rezervací se jménem modelářská letiště... a pocitově to vypadá že se ÚCL vs. SMČR vysloveně "milují" ;)

No, mají tam vlákno s názvem
"Jak budou létat členové Svazu modelářů po 1.1.2024"

Přiznávají tam porážku a nutnost dál vyjednávat ve věci mládeže i rezervací, rozhodnuto na ÚCL zatím není... :lol:
Přiznávají také vítezství kopterářů ve věci uvolnění podmínek pro létání. 8-)
Kupředu pravá, zpátky ni krok... ale organizovat se vyplatí, přináší to samé výhody a sociální jistoty, řečeno stylem komoušů, aby tak nakonec nedopadli... :roll:

To, že dle diskuse tam, nemají jasno ani v názvosloví už ani nemůže překvapit... pořád rozlišují model vs. dron, nedochází jim, že dle ÚCL létaji drony... :lol:
Nesmírně překvapilo, že zaregistrovali pojem - zkratku UAV.



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2024 16:33 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
Nejde mi zobrazit příspěvek uvedený BeneFitmodel viewtopic.php?p=12190#p12190 píše mi to Nejste oprávněn číst toto fórum.
To je nějaká chyba? Registroval jsem se a stále nic.


A co mě zajímá hlavně a proto jsem se registroval. Létám i s větroni a tak je zasraná EU legislativa do 120 metrů úplně na nic. Ale Svaz modelářů má možnost létat do 300 metrů. Jestli je to tak, asi překousnu, že nechci být organizovaný. Nebo je jiná cesta?

Díky


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2024 20:30 
Znalý uživatel

Registrován: 07 črc 2022 18:10
Příspěvky: 64
Ahoj
No registrovat se k někomu kdo léta soutěžní škatulky abys mohl nad vybranými modelářskými letišti létat 300m nedává smysl.
Od začátku nám tvrdí že se legislativa zavádí pro bezpečnost, takže je priorita zabránit možné kolizi. Toho jde docílit více způsoby, například pomocí online aplikace do mobilu safesky kde si zadáte okruh a výšku, tedy prostor do kterého když vletní pilotovaný stroj ať už letadlo či vrtulník tak vás to upozorní a vy pokud jste ve výšce a nemáte přesný přehled v jaké, tak máte čas vyklesat třeba až k zemi a přistát, nebo můžete mít sebou pozorovatele který vám pomůže hlídat okolní provoz, vždy to jde řešit, zodpovědnost jde vždy za vámi, jen píšu jednu z možností jak zvýšit bezpečnost. Při instalaci vás to myslím upozorní že to není certifikované a tedy na 100 %, se má to spoléhat nelze. Ale stejně předpokládám že jste pouze provokatér z Rcmanie, a snažíte se ukázat jak je SMČR lepší, no realita je víme kde a to fakt že kupa lidí ani neví že nějaká legislativa existuje a pro SMČR je asi i dobře, protože by to mohlo ještě více uškodit klubům co si udržují svá letiště, kupa lidí když se dozví že si SMČR hraje na něco víc tak se dle toho k nim budou chovat.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2024 21:08 
Nováček

Registrován: 24 kvě 2024 16:26
Příspěvky: 8
Ahoj, jak si tedy mám zařídit aplikaci, abych mohl létat přes 120 metrů? Asi jsem nepochopil, jak to udělat. Stačí abych nainstaloval Savesky a budu létat legálně?

Na ten příspěvek se pořád nedá dostat.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2024 22:13 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1058
Bydliště: Nové Město nad Metují
@dotaz Abys mohl létat jako samostatný modelář nad 120m legálně, budeš si muset udělat licenci na Specifickou kategorii a zažádat o oprávnění k provozu (OkP).
Potřebné formuláře a postupy jsou zde:
https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/specificka-kategorie-specific/postupy-a-formulare-dokumentu-k-agende-opravneni-k-provozu/



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letecký zákon a všechny možné jeho dopady
PříspěvekNapsal: 24 kvě 2024 22:38 
Znalý uživatel

Registrován: 07 črc 2022 18:10
Příspěvky: 64
Re Dotaz, ten odkaz není veřejný takže neřešte.

LEON píše legální cestu, já tu nelegální(zatím) , ale v rámci možností ještě bezpečnější (, jsme svobodná země.
A ten kdo nedodrží pravidla tak je za případné potíže zodpovědný. Pokud poletíte výš jak 120m, třeba těch 300m, tak se musíte zeptat sám sebe, ohrožujete někoho?
Když vám úředník napíše abyste vyskočil z okna, tak to uděláte?
Rozum do hrsti a létat bezpečně.


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 7 z 8 [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist