Právě je 26 dub 2024 04:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 18 črc 2011 20:31 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Všichni jsme kdysi stáli na úplném začátku a ptali se na otázky, které některé mazáky straší ve snech :) Takže pár takových otázek zde uvedu. Některé otázky mohou vzbudit úsměv, ale občas se na to stejně někdo zeptá (nutno podotknout, že to můžou být i děti).

1) Jak daleko to lítá?
- záleží na dosahu sysému vysílačka-přijímač, ale většina dnešních nesetových řešení má dosah minimálně 1 km.
- u modelů koupených i s vysílačkou z obchoďáku může být však dosah značně menší a to třeba i do 100m.
- model o rozpětí 1,5m je těžko viditelný už na vzdálenost 400m a tak je dosah 1km více než dostačující.

2) Jak vysoko to doletí?
- obvyklá odpověď je "Tak vysoko, že to už neuvidíte".
- Samozřejmě je to trochu složitější a dolet do výšky záleží na několika parametrech.
a) dosah vysílačky - obvykle dostatečný
b) síla pohonu - ovlivňuje stoupavost (jak vysoko se model dokáže dostat za určitý čas)
c) kapacita baterie - pokud se model plouží nahoru pomalu a má malou baterii, nemusí mu stačit energie na nastoupání do chtěné výšky.
- Pokud má model silný pohon, pak je jediným omezením náš zrak, protože s modelem se má lítat tak, aby šel bezpečně řídit a byl vidět kam letí.

3) Jak dlouho to lítá?
- to záleží na kapacitě baterky a odběru pohonu. Jednoduchým vzorečkem si lze doby letu snadno spočítat. V baterii by po létání mělo zůstat aspoň 20% kapacity, takže:
doba = (0,8 * kapacita)/odběr
to je při baterce 2200mAh a odběru 15A: (0,8*2,2)/15 = 0,11733 hodin = 7,04 minut.
To je samozřejmě minimální doba při letu na plný plyn, takže při pomalejším letu se může prodlužovat.
Odběr letadla lze snadno změřit pomocí DC wattmetru.

4) To skutečné létá?
- No aspoň se o to snažíme. :) Když se tomu dá silný motor, tak létají i vrata od stodoly. ;-)

5) Můžu si to půjčit (může si to synek pak zkusit)?
- To by opravdu nebylo dobré. Jen snad v případě, že se jedná o model pro naprostého začátečníka, na kterém i majitel začínal bez jakýchkoliv informací o tom, jak se řídí model letadla. Pro ostatní modely je nutná již určitá praxe a model v rukou nepilota by velmi brzo mohl skončit rozsekaný na kousíčky.

6) Půjde to ještě slepit?
- Pokud je to materiál EPP, pak stačí trocha vteřiňáku, aktivátor a hurá do vzduchu. U ostatních konstrukcí to bude na dýl, pokud to ještě vůbec půjde.

no pokud někoho napadají další otázky nebo nějaký začátečník chce podobnou otázku položit, tak pokračujte v tomto tématu.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 06 lis 2011 11:09 
Zelenáč

Registrován: 09 říj 2011 15:38
Příspěvky: 13
Tak jedna začátečnická:Hodlám osadit ww2 zatahovácím podvozkem a nemám představu podle čeho podvozky zakoupit.Jedná se o éra 1100 rozpětí a 600-800g letovky.Co hledám není většinou napsáno pro jakou letovku podvozky jsou.Nevím čím se při koupi řídit.Poraďte nezkušenému prosím.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 06 lis 2011 12:09 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
dac píše:
Tak jedna začátečnická:Hodlám osadit ww2 zatahovácím podvozkem a nemám představu podle čeho podvozky zakoupit.Jedná se o éra 1100 rozpětí a 600-800g letovky.Co hledám není většinou napsáno pro jakou letovku podvozky jsou.Nevím čím se při koupi řídit.Poraďte nezkušenému prosím.

Asi nejsem dostatečně fundovaný abych přesně poradil, ale jednu věc bych podotknul. Zatahovací podvozky u modelů této velikosti nejsou nic moc. Většinou to je natolik subtilní konstrukce, že to moc nevydrží. Takže to chce minimálně golfový trávník, či spíš asfalt.
S největší pravděpodobností to bude něco takovýho. Obrázek
Jiný druh podvozku do této velikosti asi nebude.
Ale jak jsem psal, asi bych tam podozek nedával. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 06 lis 2011 15:03 
Zelenáč

Registrován: 09 říj 2011 15:38
Příspěvky: 13
Dik.Nemám žádné letiště a přistávám na poli do obilí,nebo vysoké trávy.Tím pádem teras moc možností nemám protože je pooráno nebo strniště,ale přes to pole začali budovat v rámci protipovodňových opatření asfaltku,takže tam bude asi 6 km volná rovná nová ranvej tak jsem se zamyslel,jestli by nebyl třeba vhodný ten co nabízí Šad model,nebo jsou to jenom vyhozené prachy.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 23 led 2012 22:55 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
Tak v téhle váhové kategorii to opravdu nemá cenu. Jestli ten stroj bude vážit do 1000g, tak jakýkoli zatahovací podvozek bude navýšení o cca 200g (spíš více) a většinou je konstrukce natolik subtilní, že první zakopnutí podvozku se rovná větší či menší destrukci. Ale možné je vše. Podvozky se montují i na takovéhle stroje. Je to jenom o tom jak často chceš opravovat :mrgreen:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 06 pro 2016 23:40 
Nováček

Registrován: 06 pro 2016 23:10
Příspěvky: 1
Muzete mi prosim poradit nejaky simulator-letadlo.Jseme se synkem uplni zacatecnici,tak bude asi nejlepsi tak zacit?Pokud mozno,tak neco levnejsiho.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 10:55 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Ahoj, RealFlight, Aerofly nebo Phoenix ... někde je tu dokonce samotné vlákno o simulátorech, tak tam možná najdeš ještě něco .. všechny se myslím dají nějakým způsobem stáhnout 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 15 pro 2016 20:04 
Zkušený

Registrován: 19 říj 2013 21:26
Příspěvky: 663
Bydliště: Vysocina
Já mám stáhlý Real Flight. Podmínkou ale je, že už máš svůj vysílač.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 31 pro 2022 10:18 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1006
Bydliště: Nové Město nad Metují
Doplním bod 1), už mnoho let tu je možnost legálně létat na 868MHz frekvenci. Jednou výhodou je, že toto pásmo není tak zaplněné, jako 2,4GHz pásmo a druhou je snažší šíření této frekvence do dálky, takže umožňuje větší dosah, klidně 10km s legálním výkonem 25mW. Dříve se používání tohoto pásma řešilo přídavným modulem do šachty vysílače, např. řešení R9M od FrSky:
https://rcstudio.cz/cs/vysilaci-moduly/747-frsky-r9m-2019.html

Dnes už je možno u novějších vysílačů přepínat mezi 2,4GHz a 868MHz i bez přídavných modulů, případně lze obě pásma používat souběžně, např. vysílače Tandem od FrSky:
https://rcstudio.cz/cs/tandem-x20/862-frsky-tandem-x20-mod2-modra.html

Já osobně jsem kdysi přecházel z 35MHz pásma přímo na 868MHz, takže éru používání 2,4GHz jsem tak úplně přeskočil :lol: Ale u mě to bylo dáno tím, že já si modelářstvím plním svoji celoživotní touhu po létání, kterou nemohu ze zdravotních důvodů realizovat jinak, než přes FPV. A v modelařině byl bezpečný dosah 2,4GHz omezen na cca 1km. Nepotřebuji sice lámat dálkové rekordy, ale zdálo se mi nebezpečné motat se na samé hranici bezpečného dosahu a denně tak riskovat ztrátu modelu, proto jsem při přechodu z 35MHz volil hned 868MHz. Dnes už technologie 2,4GHz opět o něco pokročila, takže umožňuje mnohonásobně větší dosah než dříve, např. technologie Ghost, ELRS, nebo Twin (FrSky), případně i TBS CrossFire. Nezřídka si ale uživatelé těchto 2,4GHz technologií stále pomáhají zvýšeným výkonem, proto jsem se o toto přeplněné pásmo nijak hlouběji nezajímal a zůstal i dnes u legálního výkonu 25mW, kteý na 868MHz umožňuje dosah daleko větší, než potřebuji a tedy i jistotu, že nikdy neztratím model kvůli ztrátě signálu.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnické otázky
PříspěvekNapsal: 28 črc 2023 18:39 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 517
Bydliště: střední EU
Těch otázek od začátečníků bude nesčetně...
Hodně bude záležet kus od kusu tazatele, stáří, zkušenosti, ale i na odbornosti modelaření a i v těch budou rozdíly třeba u letecké modelařiny už jenom na něco jiného se bude ptát stavitel začátečník, nebo RC pilot začátečník...

Nebylo by od věci tady život modelářům začátečníkům ulehčit život, učesáním struktury začátečnických vláken, začíná toho být dost https://rcfree.eu/viewforum.php?f=11
Ideální by bylo, pokud by sem začátečníci začali své dotazy a připomínky rovnou psát. :)



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist