Právě je 19 dub 2024 22:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 10:08 
Nováček

Registrován: 14 dub 2014 10:02
Příspěvky: 5
Přeji hezký den,

našel by se někdo, kdo by poradil ak nejlépe ohnout 2mm a 3mm překližku v domácích podmínkách?(popř. i jaká překližka by byla vhodná). Dále bych ještě prosil o radu, jaké lepidlo by mělo být nejlepší? (nejlépe voděodolné s dlouhou životností)
Moc děkuji za každou radu.

S pozdravem
VM


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 16:36 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2012 16:55
Příspěvky: 377
Bydliště: Šternberk
Tak obecně se dřevo ohýbá pomocí horké páry. Překližka ovšem je lepená a vím, že vlhko, nebo mokro nevydrží a rozlepí se. Tedy zbývá suché teplo. No a lepidlo třeba chs 1200. Ale stačí asi jakékoliv i na nábytek pro venkovní použití. Ale bude držet vždy jen do limitů té překližky, pokud navlhne. Ovšem překližku jsem nikdy neohýbal. Pokud bych musel, zkusil bych nějaké kopyto kolem kterého bych to ohýbal a nahříval tím horkým vzduchem.



_________________
Každý modelář se stane pilotem. Pokud se mu to nepodaří, zůstane modelářem navždy. http://www.rcalbum.com/index.php?sum=1782&amode=
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 19:23 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Souhlasím s Puma163 v tom, že voda nebude vhodná a k lepení použít chs 1200 nebo jiný epoxid.
Ale neumím si představit jak by to šlo horkým vzduchem, ale netvrdím že to není možný..... zkus to.
Myslím si ale, že překližka když je lepená z několika vrstev prostě pořádně ohnout nepůjde a už vůbec ne do nějakého většího radiusu. Což takhle si tu ohnutou část slepit na kopytě z několika vrstev třeba dýhy nebo balzy a tím vlastně vyrobit překližkový díl požadovaného tvaru?! Takhle bych to asi řešil já.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 20:02 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Na mo-na-ko taky někdo psal, že ohýbá překližku nad párou, ale 1mm. Nikdy jsem překližku neohýbal, tak nevím... ale rozhodně bych doporučil použít překližku leteckou (má víc vrstev a přijde mi kvalitnější než normální).


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 21:33 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
...a nebude letecká na ohýbání ještě vetší mrška :?: :!: :lol:



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 14 dub 2014 21:51 
Zkušený

Registrován: 19 říj 2013 21:26
Příspěvky: 663
Bydliště: Vysocina
Já jsem kroutil listy vrtule z letecké 1,5 mm překližky na žehličce. Jinak nejlépe se ohýbá buk, takže bukovou překližku. Na učňáku jsme byli na praxi v Tonu (ohýbaný nábytek, židle, stoly,..) A tam se masív nahříval v páře a pak se ohnul na kopyto a to šlo pak do sušárny. Překližka se většínou lepila v kopytě vrstvením dýh a hned to šlo do horkeho lisu. Někdy šla i normální ohnout pod parou,pokud byla lepená umacolem, diacolem, apod lepidly ale musíš ohýbat na vyšší počet dýh orientovaných na šířku lét. Jedna strana jde vždy ohýbat líp.Ale vždy šlo napařené dřevo hned do velmi horkého lisu V domácích podmínkách bych to ale dělal suchým teplem jak psali kluci. A lepidlo asi nejlepší poměr cena- pevnost, dostupnot epoxy 1200 jak taky píšou kluci.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 15 dub 2014 06:14 
Nováček

Registrován: 14 dub 2014 10:02
Příspěvky: 5
Moc děkuji za každou radu, zkoušel jsem to právě namáčet ve vlažné vodě a 2 ze 4 jsem ohl bez problému ale jedna se rozlepila a druhá popraskala. Dále jsem zkoušel napařováním nad hrncem ale stejný problém. Zkusím to tedy tím teplem. Ještě jednou moc děkuji.

VM


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 15 dub 2014 10:06 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
Překližku asi do požadovaného tvaru neohneš :mrgreen: Tady by spíš mohlo přicházet v úvahu lepení na tvarovém kopytě. To by myslím bylo jednodušší. :mrgreen:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 15 dub 2014 13:37 
Nováček

Registrován: 14 dub 2014 10:02
Příspěvky: 5
Jsem rád, že Vás to pobavilo, bohužel s tím opravdu zkušenost nemám. Poradil by jste, kde nakupovat třeba 1mm desky abych z toho mohl udělat co potřebuji? Moc děkuji.
VM


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výroba brýlí z překližky
PříspěvekNapsal: 15 dub 2014 17:40 
Plodný uživatel

Registrován: 03 srp 2011 14:58
Příspěvky: 298
No není třeba se hned urážet :mrgreen: Jestli se tě má reakce nějak dotkla, tak se omlouvám. Rozhodně jsem to nemyslel zle. :mrgreen: Jednak si myslím, že vyrábět brýle z překližky je v době plastů, laminátů a podobných materiálů skoro návrat do minulosti a pak jsem původním povoláním dřevomodelář a tak bych si troufl tvrdit, že o práci s materiálem jako je dřevo bych měl něco málo vědět. :mrgreen: Doporučoval bych, když už to musí být nezbytně dřevěné, slepit z jednotlivých vrstev dýhy na kopytě nebo negativní formě tvar jaký potřebuješ. Mimochodem tímto způsobem byly dělány trupy DH Mosquita a vzniklý sendvič byl hodně odolný. No a dýhu seženeš nejspíš u nějakého truhláře v okolí nebo ve velkoobchodech se dřevem. :mrgreen:



_________________
http://www.rajce.net/u179646
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist